Զարգացնել տնտեսական փոխգործակցությունը, ամրապնդել առևտրային կապերը, մանրամասներ ՀՀ և Լյուքսեմբուրգի վարչապետների հանդիպումից
![Զարգացնել տնտեսական փոխգործակցությունը, ամրապնդել առևտրային կապերը, մանրամասներ ՀՀ և Լյուքսեմբուրգի վարչապետների հանդիպումից](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2019/05/974573.jpg)
ԼՅՈՒՔՍԵՄԲՈՒՐԳ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Քսավյե Բեթելը տպավորված է Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձություններով։ Նա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը համոզմունք է հայտնել, որ հայ ժողովրդի կողմից ստացած մեծ վստահությունը թույլ կտա վարչապետ Փաշինյանի գլխավորած կառավարությունը հասնել հաջողությունների և իրականացնել նախանշված ծրագրերը՝ Հայաստանի զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններն ու բարեփոխումները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը,Լյուքսեմբուրգի վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ առաջիկայում երկու երկրների կառավարությունները կշարունակեն համագործակցությունը՝ ի նպաստ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և ժողովուրդների միջև եղած կապերի ամրապնդման։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տնտեսական փոխգործակցության զարգացումն ու առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը: Նա ընդգծել է երկու երկրների կառավարությունների միջև փոխգործակցության ակտիվացման և կոնկրետ քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը: Վարչապետի խոսքով` Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները մեծապես նպաստում են նաև բիզնես միջավայրի բարելավմանն ու ներդրումային արդյունավետ ծրագրերի իրականացման համար ստեղծում անհրաժեշտ բարենպաստ պայմաններ: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանում ավարտվել է հեղափոխության առաջին փուլը և այժմ կառավարության քայլերն ուղղված են երկրում տնտեսական հեղափոխության իրականացմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ այս տարվա աշնանը Երևանում կայանալու է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը և կարևորել լյուքսեմբուրգյան ընկերությունների մասնակցությունը այդ կարևորագույն ներկայացուցչական միջոցառմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Քսավյե Բեթելը քննարկել են տնտեսության տարբեր ճյուղերում` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, վերամշակող արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները: Գործարար կապերի ակտիվացման նպատակով կողմերը կարևորել են բիզնես ֆորումների կազմակերպումն ու անցկացումը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Քսավյե Բեթելը շրջել են Լյուքսեմբուրգում, այցելել քաղաքապետարան, որտեղ ՀՀ վարչապետը կարճատև հանդիպում է ունեցել քաղաքապետ Լիդի Պոլֆերի հետ:

Развивать экономическое взаимодействие, укреплять торговые связи: подробности встречи премьер-министров Армении и Люксембурга
Премьер-министр Люксембурга Ксавье Бетель впечатлен политическими событиями, произошедшими в Армении. На встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном он выразил уверенность, что доверие, полученное армянским народом, позволит возглавляемому премьер-министром Пашиняном правительству достичь успехов и реализовать намеченные программы - инициативы и реформы, направленные на развитие Армении. Как передает корреспондент «Арменпресс», премьер-министр Люксембурга выразил уверенность, что в ближайшее время правительства двух стран продолжат сотрудничество во благо развития двусторонних отношений и укрепления связей между народами.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил важность развития экономического взаимодействия и расширения торгово-экономических связей. Он подчеркнул необходимость активизации взаимодействия и реализации конкретных шагов между правительствами двух стран. По словам премьер-министра, осуществляемые в Армении реформы в значительной степени способствуют также улучшению бизнес - среды и создают необходимые благоприятные условия для реализации эффективных инвестиционных программ. Никол Пашинян отметил, что в Армении завершился первый этап революции, и сейчас шаги правительства направлены на реализацию экономической революции в стране.
Премьер-министр Пашинян сообщил, что осенью этого года в Ереване состоится Всемирный конгресс информационных технологий и подчеркнул важность участия люксембургских компаний в этом важнейшем представительском мероприятии.
Никол Пашинян и Ксавье Бетель обсудили перспективы сотрудничества в различных отраслях экономики: в сфере информационных технологий, перерабатывающей промышленности, сельском хозяйстве, туризме и других. С целью активизации бизнес - связей стороны отметили важность организации и проведения бизнес – форумов.
Никол Пашинян и Ксавье Бетель посетили мэрию Люксембурга, где премьер-министр Армении провел краткую встречу с мэром Лиди Полфер.