Կաննի փառատոնի հիմնական մրցույթում տեղ են գտել Ալմոդովարի, Դարդեն եղբայրների եւ Դոլանի ֆիլմերը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կաննի 72-րդ կինոփառատոնի հիմնական մրցույթում տեղ են գտել Պեդրո Ալմոդովարի, Դարդեն եղբայրների, Կսավիե Դոլանի, Թերենս Մալիքի եւ ուրիշների ֆիլմերը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 18-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել Է փառատոնի տնօրեն Թիերի Ֆրեմոն:
Նա նշել Է, որ մրցույթում ներառվել Է Ալմոդովարի «Ցավ եւ փառք» նոր աշխատանքը՝ Պենելոպա Քրուսի եւ Անտոնիո Բանդերասի մասնակցությամբ: Այն կպատմի նշանավոր կինոռեժիսորի մասին, որը վերլուծում Է իր հարաբերությունները մոր եւ երկրորդ կեսի հետ, ինչպես նաեւ հայտնի ու երջանիկ դառնալու փորձերը:
Բացի այդ, իտալացի Մարկո Բելոկիոն կներկայացնի «Դավաճան» կինոնկարը, իսկ Սելին Սկիյաման՝ «Լեդիի դիմանկարը՝ կրակի մեջ» ժապավենը: Բրիտանացի Քեն Լոուչը կցուցադրի Sorry We Missed You կինոնկարը, իսկ ռումինացի Կոռնելիու Պորումբոյուն՝ Whistlers ժապավենը: Հարավկորեացի ռեժիսոր Պոն Չժուն Հոն 2017 թվականից հետո Կանն կվերադառնա «Մակաբույծը» նոր ժապավենով: Բելգիացի Դարդեն եղբայրները կներկայացնեն «Երիտասարդ Ահմեդը» կինոնկարը, իսկ կանադացի Կսավիե Դոլանը՝ «Մատիասը եւ Մաքսիմը» ֆիլմը, որտեղ ռեժիսորն ինքն Է գլխավոր դերակատարը:
Իզաբել Յուփերը, Գրեգ Քինիրը խաղացել են Այրա Սաքսի «Ֆրենքի» ֆիլմում: Նաեւ մրցույթում տեղ են գտել Առնո Դեպլեշենի, Մալիքի եւ մյուսների նոր կինոնկարները: «Մի շարք, հնարավոր Է, ամենասպասված ֆիլմերը կներառվեն ծրագրում եւ կհայտարարվեն բառացիորեն փառատոնի նախօրյակին»,-հավելել Է Ֆրեմոն:
Մրցույթից դուրս կցուցադրեն Էլթոն Ջոնի մասին պատմող «Ռոքեթմեն» կինոնկարը՝ Թերոն Էջերթոնի, Ռիչարդ Մեդենի եւ ուրիշների մասնակցությամբ, Կլոդ Լելուշի The Best Years of a Life նոր ֆիլմը՝ Մոնիկա Բելուչիի մասնակցությամբ:
Բացի այդ, Լասիֆ Կապադիան կներկայացնի Դիեգո Մարադոնայի մասին պատմող ժապավենը, իսկ Նիկոլաս Բեդոսը՝ «La Belle Epoque» ֆիլմը:
Վավերագրական սեկցիայում կցուցադրեն Սիրիայի մասին պատմող կինոնկարներ:
Կինոփառատոնի բացման ֆիլմը կդառնա ամերիկացի ռեժիսոր Ջիմ Ջարմուշի «Մեռյալները չեն մահանում» նոր ֆիլմը. ժապավենը ներկայացվելու Է հիմնական մրցույթում: Կաննի 72-րդ կինոփառատոնը կանցկացվի մայիսի 14-ից մինչեւ 25-ը:

В основной конкурс Каннского фестиваля вошли фильмы Альмодовара, братьев Дарденн и Долана
Фильмы Педро Альмодовара, братьев Дарденн, Ксавье Долана, Терренса Малика и других вошли в основной конкурс 72-го Каннского кинофестиваля.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил на пресс-конференции в четверг директор фестиваля Тьерри Фремо.
Он отметил, что в конкурс вошла новая работа Альмодовара "Боль и слава" с Пенелопой Крус и Антонио Бандерасом. Она расскажет о знаменитом кинорежиссере, анализирующем свои отношения с матерью и второй половинкой, а также попытки стать известным и счастливым.
Кроме того, итальянец Марко Беллоккьо представит картину "Предатель", а Селин Скьямма - "Портрет леди в огне".
Британет Кен Лоуч покажет картину Sorry We Missed You, а румын Корнелиу Порумбойу - ленту Whistlers. Южнокорейский режиссер Пон Чжун Хо вернется в Канны после 2017 года с новой картиной "Паразит".
Бельгийцы братья Дарденн представят картину "Молодой Ахмед", а канадец Ксавье Долан - "Маттиас и Максим", в котором режиссер сам исполнил главную роль. Изабель Юппер, Грег Киннир сыграли в фильме "Фрэнки" Айры Сакс.
Также в конкурс вошли новые картины Арно Деплешена, Малика и других.
"Ряд, возможно, самых ожидаемых фильмов будут включены в программу и озвучены буквально накануне фестиваля", - добавил Фремо.
Вне конкурса покажут байопик об Элтоне Джоне "Рокетмен" с Тэроном Эджертоном, Ричардом Мэдденом и другими, новый фильм Клода Лелуша The Best Years of a Life с Моникой Белуччи. Кроме того, Ласиф Кападия представит ленту о Диего Марадоне, а Николас Бедос - фильм "La Belle Epoque".
В документальной секции покажут картины о Сирии.
Фильмом открытиякинофестиваля станет новая картина американского режиссера Джима Джармуша "Мертвые не умирают", лента будет представлена в основном конкурсе.
72-й Каннский кинофестиваль пройдет с 14 по 25 мая. Жюри возглавил мексиканский режиссер Алехандро Гонсалес Иньярриту.