ԱՄՆ կոնգրեսականները Ծեծեռնակաբերդում հարգել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան այցելած ԱՄՆ կոնգրեսականները ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամներ Գայանե Աբրահամյանի եւ Հովհաննես Հովհաննիսյանի ուղեկցությամբ ապրիլի 17-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, Ներկայացուցիչների պալատի ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի անդամ կոնգրեսականները ծաղիկներ են խոնարհել Մեծ եղեռնի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Նրանք եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել 20-րդ դարի առաջին արհավիրքը հավաստող վավերագրերին, դիտել ցուցանմուշները, գրառում կատարել «Պատվավոր հյուրերի» հուշամատյանում: Թանգարան-ինստիտուտի տնօրինությունը կոնգրեսականներին նվիրել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ անգլալեզու գրքեր:

Конгрессмены США в Цицернакаберде почтили память жертв Геноцида армян
Находящиеся в Армении конгрессмены США 17 апреля в сопровождении депутатов НС РА, членов группы дружбы Армения – США: Гаянэ Абраамян и Ованеса Ованнисяна посетили Мемориал жертв геноцида армян 1915 года в Цицернакаберде.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ НС РА, члены комиссии по демократическому партнерству Палаты представителей Конгресса возложили цветы к Вечному огню, почтили молчанием память святых мучеников.
Они побывали в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с документами, свидетельствующими о первом бедствии 20-го века, осмотрели экспонаты, сделали запись в Книге почетных гостей. Дирекция музея-института преподнесла конгрессменам книги на английском языке о Геноциде армян.