ԱՄՆ կոնգրեսականները Ծեծեռնակաբերդում հարգել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան այցելած ԱՄՆ կոնգրեսականները ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամներ Գայանե Աբրահամյանի եւ Հովհաննես Հովհաննիսյանի ուղեկցությամբ ապրիլի 17-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, Ներկայացուցիչների պալատի ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի անդամ կոնգրեսականները ծաղիկներ են խոնարհել Մեծ եղեռնի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Նրանք եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել 20-րդ դարի առաջին արհավիրքը հավաստող վավերագրերին, դիտել ցուցանմուշները, գրառում կատարել «Պատվավոր հյուրերի» հուշամատյանում: Թանգարան-ինստիտուտի տնօրինությունը կոնգրեսականներին նվիրել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ անգլալեզու գրքեր:

U.S. Congressmen pay tribute to memory of Armenian Genocide victims in Yerevan Memorial
YEREVAN, APRIL 18, ARMENPRESS. Members of the U.S. Congress on April 17 visited the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial in Yerevan on April 17.
The Congressmen were accompanied by members of the Armenia-U.S. parliamentary friendship group, MPs Gayane Abrahamyan and Hovhannes Hovhannisyan, the Armenian Parliament told Armenpress.
The Congressmen laid flowers at the Eternal Flame and paid tribute to the memory of the Genocide victims with a moment of silence.
They also visited the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with the exhibits and left a note in the Honorary Guest Book.
The Museum-Institute’s leadership handed over English-language books about the Armenian Genocide to the Congressmen.