G20-ի գագաթնաժողովը պատմության մեջ առաջին անգամ տեղի կունենա արաբական երկրում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էր Ռիադը 2020 թվականին կընդունի «մեծ քսանյակի» գագաթնաժողովը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Al Arabiya-ն, նշելով, որ G20-ի հանդիպումը պատմության մեջ առաջին անգամ տեղի կունենա արաբական երկրում: Գագաթնաժողովի նախագահը կդառնա Սաուդյան Արաբիայի Սալման իբն Աբդուլ-Ազիզ ալ Սաուդ թագավորը:
«Սաուդյան Արաբիան անհամբերությամբ Է սպասում 2020 թվականին գագաթնաժողովի անցկացմանը, որը գլխավոր համաժողովը կդառնա միջազգային տնտեսական համագործակցության համար»,- նշվում Է պաշտոնական սաուդյան ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններում: «Մեծ քսանյակի» մեջ մտնում են ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Իտալիան, Ֆրանսիան, Եվրամիությունը, Ճապոնիան, Չինաստանը, Հարավային Կորեան, Հնդկաստանը, Թուրքիան, Ավստրալիան, Կանադան, Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը, Արգենտինան, Բրազիլիան, Մեքսիկան, Ինդոնեզիան, Սաուդյան Արաբիան եւ Ռուսաստանը: «Քսանյակի» մոտակա գագաթնաժողովը տեղի կունենա 2019 թվականի հունիսին Ճապոնիայում, նախորդը կայացել Է անցյալ տարվա նոյեմբերին Արգենտինայում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

Саммит G20 впервые в истории пройдет в арабском государстве
Эр-Рияд примет саммит "большой двадцатки" в ноябре 2020 года,сообщаетв среду Al Arabiya, отмечая, что встреча G20 впервые в истории пройдет в арабском государстве.
Председателем саммита станет король Саудовской Аравии Салман ибн Абдул-Азиз Аль Сауд.
"Саудовская Аравия с нетерпением ожидает проведения саммита в 2020 году. Группа двадцати, под председательством хранителя двух святынь(мечети аль-Харам в Мекке и Мечеть Пророка в Медине - ИФ)короля Салмана ибн Абдул-Азиз Аль Сауда, станет главным форумом для международного экономического сотрудничества", - отмечается в сообщениях официальных саудовских СМИ,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В "большую двадцатку" входят США, Великобритания, Германия, Италия, Франция, Европейский союз, Япония, Китай, Южная Корея, Индия, Турция, Австралия, Канада, ЮАР, Аргентина, Бразилия, Мексика, Индонезия, Саудовская Аравия и Россия.
Ближайший саммит "двадцатки" пройдет в июне 2019 года в Японии;предыдущийсостоялся в прошлом ноябре в Аргентине.