Վախճանվել է դերասանուհի Բիբի Անդերսոնը, որը խաղացել է Բերգմանի 11 ֆիլմում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 83 տարեկան հասակում ապրիլի 14-ին մահացել Է շվեդ դերասանուհի Բիբի Անդերսոնը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Goteborgs Posten թերթին հայտնել Է նրա ընկերուհին՝ ռեժիսոր Կրիստինա Ուլոֆսոնը:
«Բիբին մեծ դերասանուհի Էր եւ աներեւակայելի մարդասեր»,- ասել Է Ուլոֆսոնը:
Անդերսոնն իր կարիերան սկսել Է 15 տարեկանում՝ ռեժիսոր Ինգմար Բերգմանի նկարահանած գովազդում: Իր առաջին դերերից մեկը նա կատարել Է Բերգմանի «Ամառային գիշերվա ժպիտները» ֆիլմում (1955): Ընդամենը նա խաղացել Է ռեժիսորի 11 կինոնկարում, ներառյալ՝ «Յոթերորդ կնիքը» (1957), «Մորուտը» (1957), «Տեսարաններ ամուսնական կյանքից» (1973):
Լավագույններից մեկը համարվում Է բուժքույր Ալմայի դերը «Անձ» կինոնկարում (1966): 1958 թվականին դեասանուհին Կանի փառատոնի մրցանակն Է ստացել կնոջ լավագույն դերի համար (Բերգմանի «Կյանքի շեմին» ֆիլմում):
1963 թվականին Անդերսոնն արժանացավ Բեռլինի կինոփառատոնի «Արծաթե արջ» մրցանակին կնոջ լավագույն դերի համար (Վիլգոտ Շյոմինի «Սիրուհին» ֆիլմում): 2009 թվականին Անդերսոնը ծավալուն ինսուլտ Է տարել: Այդ ժամանակից նա մշտապես ապրում Էր Ստոկհոլմի ծերերի հիվանդանոցում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Умерла актриса Биби Андерссон, сыгравшая в 11 фильмах Бергмана
Шведская актриса Биби Андерссон умерла в воскресенье в возрасте 83 лет. Как передает Арменпресс, об этом газетеGoteborgs Postenсообщила ее подруга, режиссер Кристина Улофсон.
"Биби была большой актрисой и фантастическим гуманистом", - сказала Улофсон.
Андерссон начала свою карьеру, когда ей было 15 лет, в рекламе, снятой режиссером Ингмаром Бергманом.Одну из своих первых ролей она исполнила в фильме "Улыбки летней ночи" (1955) Бергмана. Всего она сыграла в 11 картинах режиссера, в том числе в фильмах "Седьмая печать" (1957), "Земляничная поляна" (1957), "Сцены из супружеской жизни" (1973). Одной из лучших считается ее роль медсестры Альмы в картине "Персона" (1966).
В 1958 актриса получила приз Каннского фестиваля за лучшую женскую роль (фильм Бергмана "На пороге жизни"). В 1963 году Андерссон удостоена премии "Серебряный медведь" Берлинского кинофестиваля за лучшую женскую роль (фильм Вильгота Шёмана "Любовница").
Весной 2009 года у Андерссон случился обширный инсульт. С этого времени она постоянно проживала в больнице для престарелых в Стокгольме.