ԻՀՊԶ-ի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի որոշումը անկառավարելի առճակատման կհանգեցնի տարածաշրջանում. Զարիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսլամական հեղափոխության պահապանների զորակազմը օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպությունների ցուցակում ներառելու ԱՄՆ-ի որոշումը անկառավարելի առճակատման կհանգեցնի տարածաշրջանում, եւ Վաշինգտոնը պատասխանատվություն կկրի դրա հետեւանքների համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշին հղած նամակում:
«Այդ սադրիչ որոշումն անկառավարելիության աստիճանի կհասցնի առճակատման մակարդակի աճը, ինչպես նաեւ կմեծացնի միջադեպերի վտանգը տարածաշրջանում, որն առանց այդ Էլ զգալի դժվարությունների Է բախվում»,-ասված Է ուղերձում:
Իրանի ԱԳ նախարարության ղեկավարը ԱՄՆ-ի եւ նրանց վրա Է բարդել դրա հնարավոր հետեւանքների ամբողջ մեղքը, ովքեր պաշտպանել են այդ որոշումը: «Ակներեւ Է, որ ամերիկյան ռեժիմը, հավասարապես նաեւ նրանք, ովքեր հրապարակավ կոչ Էին անում ընդունել այդ որոշումը, ինչպես նաեւ այն պաշտպանող երկու-երեք խամաճիկային ռեժիմներ լիակատար պատասխանատվություն կկրեն այդ արկածախնդրության հետեւանքների համար»,-գրել Է Զարիֆը:
Նա նաեւ բացատրել Է Գուտերիշին, թե ինչով Է պայմանավորված ԱՄՆ-ի զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունն ահաբեկչական կազմակերպություն ճանաչելու Իրանի որոշումը: «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կցանկանար նաեւ պարզաբանել, որ, չնայած ահաբեկչական բնույթի բազմաթիվ գործողություններին, որոնք ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն իրականացրել Է ԱՄՆ-ի կենտրոնական հրամանատարությունը, այդ մարմինն ահաբեկչական կազմակերպություն ճանաչելու Իրանի որոշումը հիմնվում Է բացառապես փոխադարձության սկզբունքի վրա: Այդպիսով, այն չի կարող շեղում դիտվել պետությունների ինքնիշխան հավասարության հարգման նկատմամբ Իրանի մշտական սկզբունքից»,-ընդգծվում Է փաստաթղթում:
Ապրիլի 8-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Է, որ Միացյալ Նահանգները որոշում Է ընդունել ԻՀՊԶ-ի կազմավորումները ներառել օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպությունների ցուցակում: Ի պատասխան, Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհուրդը ահաբեկչական կազմակերպություն Է ճանաչել ԱՄՆ-ի զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Глава МИД Ирана: решение США по КСИР приведет к неконтролируемой конфронтации в регионе
Решение США внести Корпус "стражей исламской революции" (КСИР, элитные части ВС Ирана) в список иностранных террористических организаций приведет к неконтролируемой конфронтации в регионе, и Вашингтон будет нести ответственность за последствия. Об этом заявил в письме, датированном 10 апреля, генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф. Копия документа в четверг оказалась в распоряжении ТАСС.
"Это провокационное решение приведет к росту уровня конфронтации до неконтролируемого, а также увеличит опасность инцидентов в регионе, который и так сталкивается со значительными трудностями", - говорится в обращении,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Глава иранского МИД возложил на США и тех, кто поддержал данное решение, всю вину за его возможные последствия. "Очевидно, что американский режим, равно как и те, кто публично призывал к этому решению, а также два-три марионеточных режима, поддержавшие его, будут нести полную ответственность за последствия этой авантюры", - написал он.
Зариф также объяснил Гутерришу, чем обусловлено решение Ирана признать Центральное командование Вооруженных сил США террористической организацией. "Исламская Республика Иран хотела бы также прояснить, что несмотря на многочисленные действия террористического характера, которые прямо или косвенно осуществляло Центральное командование [ВС] США, решение Ирана о признании этого органа террористической организацией основывается исключительно на принципе взаимности. Таким образом, оно не может рассматриваться как уклонение от постоянной позиции Ирана по уважению суверенного равенства государств", - подчеркивается в документе.
8 апреля президент США Дональд Трамп заявил, что Соединенные Штаты приняли решение внести формирования КСИР в список иностранных террористических организаций. В ответ Высший совет национальной безопасности Ирана причислил к террористическим организациям Центральное командование ВС США.