Նաթանյահուի կուսակցությունը 36 տեղ Է ստանում Իսրայելի խորհրդարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուի «Լիկուդ» կուսակցությունն ապրիլի 9-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում բոլոր ձայների հաշվումից հետո 36 տեղ Է ստանում 120 տեղանոց Կնեսետում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Իսրայելի Kan պետական ռադիոն: «Լիկուդ»-ի գլխավոր մրցակիցը՝ գլխավոր շտաբի նախկին պետ Բենի Գանցիի «Կահոլ-Լավան» կենտրոնամետ դաշինքն ստանում Է 35 մանդատ:
ՇԱՍ եւ «Յահադուտա խա-Տորա» կրոնական կուսակցությունները խորհրդարանում ստանում են ութ եւ յոթ տեղ, «Ավոդա» ձախ կուսակցությունը՝ վեց տեղ, պաշտպանության նախկին նախարար Ավիգդոր Լիբերմանի «Մեր տունը Իսրայելն Է» կազմակերպությունն ստանում Է հինգ տեղ, նույնքան Էլ բաժին Է հասնում «Աջ կուսակցությունների միություն» դաշինքին: Ռադիոն նշում Է, որ ապագա աջ կառավարությունն ստանում Է 65 մանդատ: Հրեական պետության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ապրիլի 12-ին հայտնել Է, որ ընտրություններին մասնակցությունը կազմել Է 68,38 տոկոս, քվեարկել Է ավելի քան 4,3 մլն իսրայելացի՝ ձայնի իրավունք ունեցող ավելի քան 6 մլն ընտրողներից: Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը հաջորդ շաբաթ ձայների հաշվարկի վերջնական արդյունքներն ստանալուց հետո կոնսուլտացիաներ կսկսի Կնեսետ անցած կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ, որոնց արդյունքներով պատգամավորներից մեկին կհանձնարարի կազմել նոր կառավարությունը: Որպես կանոն, նախագահը վարչապետի թեկնածու Է ընտրում առավել մեծ թվով պատգամավորական մանդատներ ստացած կուսակցության առաջնորդին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Партия Нетаньяху получает 36 мест в парламенте Израиля после подсчета 100% голосов
Возглавляемая премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху партия "Ликуд" после подсчета 100% голосов на состоявшихся во вторник парламентских выборах получает 36 мест в 120-местном Кнессете (парламенте). Об этом сообщило государственное радио ИзраиляKan.
Ближайший конкурент "Ликуд" - центристский блок "Кахоль-Лаван" бывшего главы Генштаба Бени Ганца - получает 35 мандатов, указывает радиостанция.
Ультрарелигиозные партии ШАС и "Яхадут ха-Тора" ("Объединенный иудаизм Торы") получают восемь и семь мест в парламенте, левая партия "Авода" - шесть мест, "Наш дом - Израиль" бывшего министра обороны Авигдора Либермана получает пять мест, столько же достается блоку "Союз правых партий", указывает радиостанция. Радио отмечает, что будущее правое правительство получает 65 мандатов. Лидеры блока "Кахоль Лаван" - Ганц и экс-министр финансов Яир Лапид -призналипоражение на выборах еще в среду,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Центральная избирательная комиссия (ЦИК) еврейского государства сообщила в пятницу, что явка на выборах составила 68,38%, проголосовали свыше 4,3 млн израильтян из более чем 6 млн, обладающих таким правом. Чуть более 1,1 млн избирателей, или 26,45%, отдали свои голоса за "Ликуд", 26,11% (на 14 843 голоса меньше) израильтян поддержали "Кахоль Лаван", отмечается на сайте ЦИК.
Президент Израиля Реувен Ривлин после получения окончательных результатов подсчета голосов на следующей неделе начнет консультации с представителями партий, прошедших в Кнессет, по итогам которых поручит одному из депутатов сформировать новое правительство. Кандидатом в премьеры, как правило, президент выбирает лидера партии с наибольшим числом депутатских мандатов, однако сформировать кабинет он может поручить и политику, чья партия не получила больше всего голосов, но который в состоянии сформировать коалицию, поддерживаемую 61 из 120 парламентариев.