Առաջիկա 5 օրերին ցիկլոնի ազդեցությունը Հայաստանում պահպանվելու է.Գագիկ Սուրենյանը մանրամասներ է ներկայացնում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության տարածքում վերջին 3 օրերին գործող հզոր ցիկլոնի հետևանքով բոլոր մարզերում դիտվել են առատ տեղումներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը: Նա նշել է, որ տեղումների քանակը մարտի 31-ի դրությամբ հանրապետությունում հիմնականում կազմում է ամսական նորմայի 110-150 տոկոսը։ Ձյան ծածկի առավելագույն բարձրությունը Արագած բարձր լեռնային օդերևութաբանական կայանում կազմում է 256 սմ, Որոտանի լեռնանցքում 102 սմ, Ամբերդում 95 սմ, լեռնային մարզերում հիմնականում 20-50 սմ։
«Սա այն դեպքում, երբ անցած տարի այս օրերին լեռնային բոլոր մարզերում ձյան ծածկը բացակայել է, իսկ բարձր լեռնային հատվածներում ձյան ծածկը եղել է կրկնակի կամ եռակի պակաս։ Առաջիկա 5 օրերի ընթացքում ցիկլոնի ազդեցությունը Հայաստանում պահպանվելու է, սակայն այն տարբերությամբ, որ այն կունենա ակտիվացման և թուլացման փուլեր։ Ցիկլոնը ակտիվ կլինի հատկապես ապրիլի 3-ին, երբ հանրապետության ամբողջ տարածքում ժամանակ առ ժամանակ սպասվում են տեղումներ, առանձին հատվածներում դրանք կլինեն ուժեղ։ Ապրիլի 1-2-ին, 4-6-ին տեղումները կլինեն համեմատաբար ավելի կարճատև բնույթի, այսինքն ցերեկային ժամերին ժամանակ առ ժամանակ կլինի նաև արևի առկայություն»,-նշել է Գագիկ Սուրենյանը։
Օդի ջերմաստիճանն ապրիլի 2-ին կբարձրանա մոտ 5-7 աստիճանով, ապրիլի 3-ին նույնքանով կնվազի, ապրիլի 4-6-ին աստիճանաբար կբարձրանա մոտ 5-6 աստիճանով։ Գագիկ Սուրենյանը նշել է, որ առաջիկա 5 օրերին Արարատյան դաշտում ցրտահարություն չի սպասվում:

В ближайшие 5 дней в Армении сохранится влияние циклона. Гагик Суренян представляет подробности
В результате мощного циклона, действующего на территории Армении последние 3 дня, во всех областях наблюдались обильные осадки. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook сообщил Гагик Суренян, начальник гидрометцентра МЧС Армении. Он отметил, что по состоянию на 31 марта количество осадков в республике, в основном, составляет 110-150% месячной нормы. Максимальная высота снежного покрова на высокогорной гидрометеорологической станции Арагац составляет 256 см, на Воротанском перевале-102 см, в Амберде-95 см, в горных районах - 20-50 см.
«Это при том, что в прошлом году во всех горных областях снежный покров полностью отсутствовал, а в высокогорных районах был вдвое или втрое меньше нормы. В ближайшие 5 дней влияние циклона в Армении сохранится, однако, он будет иметь этапы активизации и ослабления. Циклон будет особенно активен 3 апреля, когда на всей территории республики время от времени ожидаются осадки, в отдельных районах они будут сильными. С 1 по 2 и с 4 по 6 апреля осадки будут относительно кратковременного характера, то есть в дневные часы время от времени будет заметно и солнце”,-отметил Гагик Суренян.
2-го апреля температура воздуха повысится на 5-7 градусов, 3-го апреля понизится на столько же, а с 4 по 6 апреля постепенно повысится на 5-6 градусов.