Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց Երևանում 3 հազար աշխատատեղ ունեցող տեքստիլի գործարան բացելու խոստման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ կա Երևանում 3 հազար աշխատատեղ ունեցող տեքստիլի արտադրությամբ զբաղվող գործարան բացելու խոստում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ վարչապետն այս մասին ասաց Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ զեկույցի քննարկման ընթացքում՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան? Խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանի հարցին:
ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ տեքստիլի արտադրության ոլորտում կան լուրջ մարտահրավերներ՝ մանրամասնելով, որ խոսքն այն մասին է, որ հիմա մեր երկրում զարգանում է այն տեքստիլը, որը ենթադրում է էժան աշխատուժի ներգրավում: «Եվ սա մեզ մտահոգում է այն առումով, մենք ոչ միայն չենք ուզում, որ Հայաստանը լինի էժան աշխատուժի երկիր, այլ մենք հասկանում ենք, որ աշխարհում կան երկրներ, որոնք ցանկացած պահի կարող են ավելի էժան ծառայություն առաջարկել, քան Հայաստանի տեքստիլ աշխատանքային շուկան, և մեր ոլորտը կարող է փլուզվել»,- մանրամասնեց վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ կառավարության մեսիջն այն է, որ պետք է տեքստիլի արտադրանքը քայլ առ քայլ տեղափոխեն բարձր գնային սեգմենտ: «Այսինքն, մեր քաղաքականությունը պետք է լինի այն, որ մեր երկրում արտադրվի ոչ թե 5 հազար դրամանոց բաճկոն, այլ մեր նպատակը պետք է լինի այն, որ մեր երկրում արտադրվի 1000 դոլարանոց բաճկոն, որը կլինի ավելի բարձր գնային սեգմենտում, ուրեմն այստեղ ավելի բարձրորակ աշխատուժ անհրաժեշտ կլինի և ավելի բարձր աշխատավարձ կլինի: Եվ հիմա բավականին լուրջ ներդրումային ծրագրեր են այս առումով իրականացվում: Կա խոստում, որ շուտով Երևանում կբացվի այդպիսի գործարան, որտեղ 3 հազար աշխատատեղ կլինի, և դա, իհարկե, լավ լուր է»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Никол Пашинян сообщил об обещании открыть в Ереване текстильный завод с 3 тысячами рабочих мест
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркивает, что есть обещание открыть в Ереване завод по производству текстиля с 3 тысячами рабочих мест.
Как передает «Арменпресс», об этом премьер-министр сказал в НС во время обсуждения доклада о ходе выполнения программы правительства, отвечая на вопрос депутата от фракции Мане Тандилян «Просвещенная Армения».
Премьер-министр подчеркнул, что в сфере текстильного производства есть серьезные вызовы, уточнив, что речь идет о том, что сейчас в нашей стране развивается текстиль, который предполагает привлечение дешевой рабочей силы. «И это нас беспокоит в плане того, что мы не только не хотим, чтобы Армения была страной дешевой рабочей силы, но и понимаем, что в мире есть страны, которые в любой момент могут предложить более дешевые услуги, чем текстильный рынок труда Армении, и наша сфера может рухнуть», - сказал премьер-министр. По его словам, послание правительства заключается в том, что текстильная продукция должна шаг за шагом переводиться в высокий ценовой сегмент. «То есть, наша политика должна заключаться в том, чтобы в нашей стране производилась бы куртка стоимостью не 5 тысяч драмов, а стоимостью 1000 долларов, которая будет в более высоком ценовом сегменте, значит, здесь потребуется более высококачественная рабочая сила и будет более высокая зарплата. И сейчас в этом плане реализовываются довольно серьезные инвестиционные программы. Есть обещание, что в скором времени в Ереване откроется такой завод, где будет 3 тысячи рабочих мест и это, конечно, хорошая новость», - заключил Никол Пашинян.