Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց Երևանում 3 հազար աշխատատեղ ունեցող տեքստիլի գործարան բացելու խոստման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ կա Երևանում 3 հազար աշխատատեղ ունեցող տեքստիլի արտադրությամբ զբաղվող գործարան բացելու խոստում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ վարչապետն այս մասին ասաց Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ զեկույցի քննարկման ընթացքում՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան? Խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանի հարցին:
ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ տեքստիլի արտադրության ոլորտում կան լուրջ մարտահրավերներ՝ մանրամասնելով, որ խոսքն այն մասին է, որ հիմա մեր երկրում զարգանում է այն տեքստիլը, որը ենթադրում է էժան աշխատուժի ներգրավում: «Եվ սա մեզ մտահոգում է այն առումով, մենք ոչ միայն չենք ուզում, որ Հայաստանը լինի էժան աշխատուժի երկիր, այլ մենք հասկանում ենք, որ աշխարհում կան երկրներ, որոնք ցանկացած պահի կարող են ավելի էժան ծառայություն առաջարկել, քան Հայաստանի տեքստիլ աշխատանքային շուկան, և մեր ոլորտը կարող է փլուզվել»,- մանրամասնեց վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ կառավարության մեսիջն այն է, որ պետք է տեքստիլի արտադրանքը քայլ առ քայլ տեղափոխեն բարձր գնային սեգմենտ: «Այսինքն, մեր քաղաքականությունը պետք է լինի այն, որ մեր երկրում արտադրվի ոչ թե 5 հազար դրամանոց բաճկոն, այլ մեր նպատակը պետք է լինի այն, որ մեր երկրում արտադրվի 1000 դոլարանոց բաճկոն, որը կլինի ավելի բարձր գնային սեգմենտում, ուրեմն այստեղ ավելի բարձրորակ աշխատուժ անհրաժեշտ կլինի և ավելի բարձր աշխատավարձ կլինի: Եվ հիմա բավականին լուրջ ներդրումային ծրագրեր են այս առումով իրականացվում: Կա խոստում, որ շուտով Երևանում կբացվի այդպիսի գործարան, որտեղ 3 հազար աշխատատեղ կլինի, և դա, իհարկե, լավ լուր է»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը:

‘There is promise to open textile factory with 3000 jobs in Yerevan’, says Pashinyan
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. During today’s parliamentary debate of the report on the implementation of the government’s action plan, Prime Minister Nikol Pashinyan announced that there is a promise to open a textile factory with 3000 jobs in Yerevan, reports Armenpress.
In response to the question of MP from Bright Armenia faction Mane Tandilyan, the PM stated that there are serious challenges in the field of textile production, noting that a textile develops in Armenia which supposes inclusion of cheap labor force. “This concerns us in a sense that there are countries in the world which can propose cheaper service at any moment than Armenia’s textile labor market, and in this case our sector can be collapsed”, the PM added.
According to him, the government’s message is that it is necessary to gradually move the textile production to the high price segment. “In other words our policy should be not to produce 5000 AMD jacket in our country, but 1000 USD jacket which will be in the higher price segment, and therefore, more highly qualified labor will be needed here with higher salary. And now quite serious investment programs are being implemented in this regard. There is a promise that a factory will soon open in Yerevan with 3000 jobs, and this is of course a good news”, Pashinyan noted.