ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը Թբիլիսիում հանդիպում է անցկացրել Վրաստանի վարչապետի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը եւ Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն մարտի 24-ին Թբիլիսիում կայացած հանդիպմանը քննարկել են դաշինքում երկրի ինտեգրացման եւ այդ ուղղությամբ համագործակցության խորացման հարցերը:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Վրաստանի Հանրային հեռուստատեսությունը, որը կադրեր Է ցուցադրել աշխատանքային ընթրիքից, որը կառավարության ղեկավարի կողմից կազմակերպվել Էր գլխավոր քարտուղարի այցի առթիվ: «Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՆԱՏՕ-ում եւ Եվրամիությունում երկրի ինտեգրացման գործընթացը, այդ ուղղությամբ Վրաստանում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը»,- հայտնել Է հեռուստաալիքը:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը Թբիլիսի Է ժամանել կիրակի երեկոյան: Վրաստանի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Լելա Չիկովանին հայտարարել Է, որ մարտի 25-ին Ստոլտենբերգը, Բախտաձեն եւ պաշտպանության նախարար Լեւան Իզորիան կայցելեն Կրծանիսի ՆԱՏՕ-Վրաստան Ուսուցման եւ գնահատման համատեղ կենտրոն, որտեղ մարտի 18-ից ընթանում են NATO - Georgia Exercise 2019 Վրաստանի հրամանատարաշտաբային զորավարժությունները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Генсек НАТО отметил прогресс Грузии в процессе интеграции в альянс
Премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе и генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг обсудили в воскресенье вопросы интеграции страны в альянс и углубление сотрудничества в этом направлении. Как передает Арменпресс, об этом сообщилоОбщественное телевидение Грузии, показавшее кадры с рабочего ужина, организованного главой правительства по случаю визита генсека.
"В ходе встречи были рассмотрены процесс интеграции страны в НАТО и Евросоюз, ход реформ, осуществляемых в Грузии в этом направлении", - сообщил телеканал. Столтенберг заявил "о прогрессе Грузии в процессе интеграции в НАТО". Бахтадзе поблагодарил Столтенберга за визит в Тбилиси, отметив, что поездка является "свидетельством твердой поддержки Грузии со стороны НАТО".
Генсек НАТО прибыл в Тбилиси в воскресенье вечером. Первый заместитель министра обороны страны Лела Чиковани заявила, что 25 марта Столтенберг, Бахтадзе и министр обороны Леван Изория посетят Совместный центр обучения и оценки НАТО - Грузия (JTEC) в Крцаниси (окраина Тбилиси), где с 18 марта проходят командно-штабные учения NATO - Georgia Exercise 2019.