Վենեսուելայի բանակի գեներալներից մեկը Գուայդոյին երկրի նախագահ Է ճանաչել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուելացի գեներալ Կառլոս Ռոտոնդարոն մարտի 18-ին ընդդիմության առաջնորդ Խուան Գուայդոյին ճանաչել Է Բոլիվարյան Հանրապետության նախագահ: Համապատասխան հայտարարությունը նա արել Է NTN24 հեռուստաալիքի հետ կայացած հարցազրույցի ժամանակ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«1987 թվականին ես երդում տվեցի պաշտպանելու հայրենիքը եւ նրա համար տալու կյանքս: Սակայն այդ երդումը չԷր նշանակում պաշտպանել անձեռնահաս եւ կոռումպացված կառավարություն: Անշուշտ, ես Խուան Գուայդոյին Վենեսուելայի ժամանակավոր նախագահ եմ ճանաչում»,- ասել Է նա: Ռոտոնդարոն երկրի զինված ուժերին Էլ Է կոչ արել «վարվելու հենց այդ կերպ»: «Ես դավաճան չեմ, ես միշտ նվիրված եմ իմ հայրենիքին»,- հավելել Է նա: Նշվում Է, որ ներկայում գեներալը գտնվում Է Կոլումբիայի տարածքում, որի իշխանություններից նա ապաստանի տրամադրում Է խնդրել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Один из генералов армии Венесуэлы признал Гуайдо президентом страны
Венесуэльский генерал Карлос Ротондаро в понедельник признал лидера оппозиции Хуана Гуайдо президентом Боливарианской Республики. Соответствующее заявление он сделал во время интервью с телеканаломNTN24.
"В 1987 году я дал клятву защищать страну и отдать за нее жизнь. Однако эта клятва не означала защищать некомпетентное и коррумпированное правительство. Конечно, я признаю Хуана Гуайдо временным президентом Венесуэлы", - сказал он,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Ротондаро также призвал остальные вооруженные силы "поступить таким же образом". "Я не предатель, я всегда предан своей родине", - добавил он.
Отмечается, что в настоящее время генерал находится на территории Колумбии, у властей которой он запросил предоставление убежища.