Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատեց փողոցային առևտուրը չհանդուրժելու կառավարության դիրքորոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փողոցային առևտուրը հանդուրժելը նույնացնում է Հայաստանի՝ ցածր ստանդարտների երկիր լինելու հանգամանքին համակերպվելու հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց մարտի 15-ին, Սպառողների իրավունքների պաշտպանության օրվան նվիրված համաժողովի ընթացքում:
«Երբ մեր երկիրը ստացավ անկախություն, հանրային առևտրի ամբողջ համակարգը փոխվեց: Մենք սկսել ենք փողոցում դրված սեղանիկներից, և կային ժամանակներ, երբ մեր երկրում առևտրի հսկայական ծավալը տեղի էր ունենում մայթերին։ Կարծում եմ՝ հիմա ժամանակն է, որ այս իրավիճակին ցուցաբերենք այլ մոտեցում, որովհետև սպառողների իրավունքների պաշտպանությունը բացարձակ առաջնահերթություն է մեզ համար։ Եթե մենք փողոցներում, մայթերին մսի առևտուրը հանդուրժենք այն տրամաբանությամբ, որ մենք դրանով սոցիալական խնդիր ենք լուծում, ապա նշանակում է, որ հանդուրժում ենք, որ մեր երկիրը լինի ցածր ստանդարտների երկիր։ Մեր մեծագույն խնդիրն առաջիկա շրջանում՝ ստանդարտների համապատասխանեցումն է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն այս համատեքստում մեծապես կարևորեց ՀՀ համագործակցությունը Եվրոպական Միության հետ, մասնավորապես «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիր»-ի շրջանակում:
Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական համայնքների և անդամ պետությունների միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ) ստորագրվել է 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին և 2018 թվականի հունիսի 1-ին մտել պայմանական կիրարկման փուլ:

Никол Пашинян подтвердил позицию правительства не позволять уличную торговлю
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отождествляет уличную торговлю со смирением Армении с низким уровнем стандартов.
Как передает Арменпресс, об этом Пашинян сказал 15 марта в ходе конференции, посвященной Дню защиты прав потребителей.
''Когда наша страна стала независимой, изменилась вся система общественной торговли.Мы начинали со столиков на улице, и были времена, когда в нашей стране огромный объем торговли происходил именно на тротуарах. Думаю, уже настало время проявить к этой ситуации другой подход, поскольку защита прав потребителей является абсолютным приоритетом для нас.Если мы будем терпеть торговлю мясом на улицах, тротуарах по той логике, что мы этим решаем социальную проблему, то это означает, что мы терпим, чтобы наша страна была страной с низкими стандартами. Наша главная задача в ближайшее время-приведение стандартов в соответствие с самыми высокими международными стандартами'', - сказал Пашинян.В этом контексте премьер-министр отметил важность сотрудничества Армении с Европейским Союзом, в частности, в рамках ''Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве''.
''Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве'' между Республикой Армения и европейскими общинами и государствами-членами было подписано 24 ноября 2017 года и 1 июня 2018 года вступило в стадию условного применения.