ԵԱՀԿ գործող նախագահն ընդգծեց ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու կարևորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում կարևոր է ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին մարտի 13-ին նշեց ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակը:
«Ջերմորեն ողջունել եմ այն փաստը, որ բռնությունը մեծապես նվազել է սահմանին: Վստահ եմ, որ սա կնպաստի համակողմանի գործընթացի իրականացմանը խաղաղ կարգավորման նպատակով: Բազմաթիվ են մարտահրավերները, բայց կան բոլոր հիմքերը՝ դրական լիցքեր հաղորդելու այս գործընթացին: Կցանկանամ նաև ընդգծել, թե ինչքան կարևոր է ուշադրություն դարձնել այն հարցին, որ բնակչությանը պետք է նախապատրաստել խաղաղության, ներգրավել վստահություն ամրապնդող գործընթացներ: Մեր նախագահությունը ԵԱՀԿ-ում մարդակենտրոն է, միտված է հակամարտությունների կանխարգելմանը, անվտանգ ապագայի կազմակերպմանը»,- շեշտեց ԵԱՀԿ գործող նախագահը`նկատելով, որհրադադարից հետո տեղի ունեցող իրադարձությունների քանակի նվազեցումըփաստում է, որ հակամարտությունը լուծված չէ, և փուլային, քայլային մոտեցումը, զարգացող երկխոսությունը կբերի փոփոխություններ մարդկանց կյանքում:
Լայչակը նշեց, որ Երևան է ժամանել՝ վերահաստատելու ԵԱՀԿ շարունակական աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման լուծումներ գտնելու ճանապարհին: Միաժամանակ նաև իր լիակատար աջակցությունը հայտնեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքին:

OSCE Chairperson-in-Office highlights importance of preparing populations to peace
YEREVAN, MARCH 13, ARMENPRESS. Preparing the populations to peace is important in the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, OSCE Chairperson-in-Office, Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, Miroslav Lajčák, said in Yerevan, reports Armenpress.
“I have warmly welcomed the fact that violence has greatly decreased in the border. I am confident this will contribute to the implementation of the comprehensive process aimed at the peaceful settlement. There are numerous challenges, but all grounds exist to give positive impetus to this process. I also would like to state how it is important to pay attention to the issue that it is necessary to prepare the populations to peace and engage trust strengthening processes. Our chairmanship in the OSCE is a human-centered, aims at preventing conflicts and organizing safe future”, he said.
Miroslav Lajčák said he arrived in Yerevan to reaffirm the OSCE’s continuous support to finding solutions for the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict. At the same time he also expressed his full support to the works of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.