ԵԱՀԿ գործող նախագահն ընդգծեց ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու կարևորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում կարևոր է ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին մարտի 13-ին նշեց ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակը:
«Ջերմորեն ողջունել եմ այն փաստը, որ բռնությունը մեծապես նվազել է սահմանին: Վստահ եմ, որ սա կնպաստի համակողմանի գործընթացի իրականացմանը խաղաղ կարգավորման նպատակով: Բազմաթիվ են մարտահրավերները, բայց կան բոլոր հիմքերը՝ դրական լիցքեր հաղորդելու այս գործընթացին: Կցանկանամ նաև ընդգծել, թե ինչքան կարևոր է ուշադրություն դարձնել այն հարցին, որ բնակչությանը պետք է նախապատրաստել խաղաղության, ներգրավել վստահություն ամրապնդող գործընթացներ: Մեր նախագահությունը ԵԱՀԿ-ում մարդակենտրոն է, միտված է հակամարտությունների կանխարգելմանը, անվտանգ ապագայի կազմակերպմանը»,- շեշտեց ԵԱՀԿ գործող նախագահը`նկատելով, որհրադադարից հետո տեղի ունեցող իրադարձությունների քանակի նվազեցումըփաստում է, որ հակամարտությունը լուծված չէ, և փուլային, քայլային մոտեցումը, զարգացող երկխոսությունը կբերի փոփոխություններ մարդկանց կյանքում:
Լայչակը նշեց, որ Երևան է ժամանել՝ վերահաստատելու ԵԱՀԿ շարունակական աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման լուծումներ գտնելու ճանապարհին: Միաժամանակ նաև իր լիակատար աջակցությունը հայտնեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքին:

Действующий председатель ОБСЕ подчеркнул важность подготовки народов к миру
ЕРЕВАН, 13 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. В вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта важно подготовить народы к миру. «Арменпресс» сообщает, что 13 марта об этом заявил действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Словакии Мирослав Лайчак.
«Я тепло приветствовал тот факт, что насилие на границе уменьшилось. Я уверен, что это будет способствовать всеобъемлющему процессу мирного урегулирования. Есть много проблем, но есть все основы, чтобы придать положительный импульс этому процессу. Я также хотел бы подчеркнуть, насколько важно обратить внимание на то, что население необходимо подготовить к миру, вовлекать процессы укрепления доверия. Наше председательство в ОБСЕ ориентировано на человека и направлено на предотвращение конфликтов и организацию безопасного будущего», - сказал Действующий председатель ОБСЕ, отметив, что сокращение числа инцидентов после прекращения огня доказывает, что конфликт не решен, и поэтапный подход и развивающийся диалог внесет изменения в жизни людей.
Лайчак отметил, что прибыл в Ереван, чтобы подтвердить продолжающиеся усилия ОБСЕ по поиску решений нагорно-карабахского конфликта. В то же время он также выразил полную поддержку работе сопредседателей Минской группы ОБСЕ.