Պետությունը մարզպետարանների աշխատակազմերում միջինը 30 տոկոս կրճատումներ կանի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետությունը օպտիմալ և արդյունավետ կառավարման նպատակով պատրաստվում է կրճատումներ կատարել մարզպետարանների աշխատակազմերում: Սպասվում են միջինը 30 տոկոս կրճատումներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
«Մենք ուսումնասիրություն ենք կատարել և պարզել, որ մարզպետարանների աշխատակիցների 40 տոկոսն, ըստ էության, աշխատանք չի կատարում: Միջինը 30 տոկոսը կրճատում է լինելու»,-ասաց Պապիկյանն ու վստահեցրեց, որ կրճատումների արդյունքում ունենալու ենք օպտիմալ կառավարում:
Նախարարը նշեց՝ օրինակ Արագածոտնի մարզում կարող է լինել 28 տոկոս կրճատում, արդյունքում աշխատակիցների թիվը 121-ից կարող է դառնալ 87: Մեկ այլ նախարարությունում հնարավոր է լինի 32 տոկոս կրճատում: Պապիկյանը, միևնույն ժամանակ, վստահեցրեց՝ իրենց նպատակը մարդկանց աշխատազուրկ դարձնելը չէ, այլ կառավարումն արդյունավետ դարձնելը: «Պետական կառավարման համակարգում հնարավորություն պետք է ունենան աշխատել մասնագետները, ովքեր պրոֆեսիոնալ են և տիրապետում են ոլորտին, այլ ոչ թե նրանք, որ ինչ-որ փուլում ունեցել են ծանոթ, բարեկամ»,-ասաց նախարարն ու հավելեց՝ իրենք բոլորի համար պետք է հնարավորություններ ստեղծեն:
Պապիկյանը տեղեկացրեց՝ Տարածքային կառավարման մասին օրենքն ԱԺ-ում կլինի առաջիկայում, որից կբխի մարզպետարանների աշխատակազմերի կրճատումը: Կրճատումը պետք է լինի կառավարության որոշումով: Սակայն ըստ գործող օրենքի՝ դա հնարավոր չէ կենսագործել: Հիմա, ըստ էության, երկու փաթեթներն էլ պատրաստ են:

Государство в среднем сократит 30% в аппаратах областных администраций
Государство с целью оптимального и эффективного управления собирается провести сокращения в аппаратах областных администраций. Ожидается в среднем сокращение на 30 процентов.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал министр территориального управления и развития Армении Сурен Папикян.
“Мы провели исследование и выяснили, что 40% сотрудников областных администраций, по сути, не выполняют работу. В среднем 30% будет сокращено", - сказал Папикян и заверил, что в результате сокращений у нас будет оптимальное управление.
Министр отметил, что, к примеру, в Арагацотнской области может быть сокращение на 28%, в результате число сотрудников с 121 может составить 87. В другой области может быть сокращение на 32. В то же время Папикян заверил, что их цель не в том, чтобы людей лишали работы, а в том, чтобы сделать управление эффективным: «В системе государственного управления должны иметь возможность работать специалисты, которые профессиональны и владеют сферой, а не те, кто на каком-то этапе имел знакомых, друзей», - сказал министр и добавил, что они должны создать возможности для всех.
Папикян сообщил, что закон О территориальном управлении будет в НС в ближайшее время, из которого будет исходить сокращение администраций марзпетаранов. Сокращение должно быть решением правительства: Однако, по действующему закону, это невозможно реализовать.: