ԱԺ նախագահն ու Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանը քննարկել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 5-ին ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից,Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ կապերը կայուն եւ դինամիկ զարգանում են: ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարի խոսքով` 2010 թ. Տոկիոյում եւ 2015 թ. Երեւանում դեսպանությունների բացումը նոր լիցք է հաղորդել երկկողմ կապերի ամրապնդմանը:
Ազգային ժողովի նախագահն անդրադարձել է խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը եւ այդ համատեքստում նշել, որ այս պահին ձեւավորվում է պատգամավորական բարեկամական խումբ. նորընտիր Ազգային ժողովի բազմաթիվ պատգամավորներ հետաքրքրված են Ճապոնիայի հետ բարեկամությամբ:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն իր երախտագիտությունն է հայտնել Ճապոնիայի կառավարությանը զարգացման աջակցության շրջանակներում տարբեր բնագավառներում ցուցաբերած օժանդակության եւ իրականացված ծրագրերի համար:
Արարատ Միրզոյանին փոխանցելով Ճապոնիայի Ազգային դիետի Ներկայացուցիչների եւ Խորհրդականների պալատների նախագահների շնորհավորանքները ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ` դեսպանը եւս բարձր է գնահատել վերջին տարիներին երկու երկրների միջեւ խորհրդարանական հարաբերությունների աշխուժացումը:
Դեսպան Յամադան հետաքրքրվել է 2018թ. փետրվարին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ճապոնիայի միջեւ ներդրումների ազատականացման, խրախուսման եւ փոխադարձ պաշտպանության մասին» համաձայնագրի՝ Ազգային ժողովի կողմից վավերացման գործընթացից, որին ի պատասխան Արարատ Միրզոյանը, կարեւորելով համաձայնագրի շուտափույթ կիրառման նշանակությունը, հույս է հայտնել, որ հնարավոր ամենասեղմ ժամկետներում Ազգային ժողովում կկազմակերպվի համաձայնագրի քննարկումը:
Կողմերը հանգամանալից անդրադարձել են հայ-ճապոնական համատեղ օրակարգի առաջմղմանն առնչվող բազմաթիվ հարցերի, մտքեր փոխանակել տարբեր ձեւաչափերով համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի շուրջ:

YEREVAN, FEBRUARY 5, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan on February 5 received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Armenia Jun Yamada, the Armenian Parliament told Armenpress.
At the meeting Speaker Mirzoyan stated that since the establishment of diplomatic ties the relations of Armenia and Japan are steadily and dynamically developing. He noted that the opening of the Embassies in Tokyo in 2010 and Yerevan in 2015 gave new impetus to the strengthening of the bilateral ties.
The Speaker also touched upon the development of the parliamentary relations and in this context stated that a parliamentary friendship group is being formed at the moment, numerous MPs of the Armenian Parliament are interested in friendship with Japan.
The Speaker of Parliament expressed gratitude to the Japanese government for the assistance provided and programs implemented in various sectors.
In his turn the Japanese Ambassador highly valued the parliamentary relations between the two countries in the recent years.
Jun Yamada was interested in the ratification process of the agreement between Armenia and Japan on liberalization, promotion and mutual protection of investments by the Armenian Parliament, and in response Speaker Mirzoyan expressed hope that the Parliament will discuss the agreement as soon as possible.
The officials also thoroughly discussed numerous issues relating to boosting the Armenian-Japanese joint agenda, exchanged views on the necessary steps aimed at expanding the cooperation in different formats.