Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 5-ին ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բահաա Էլ Դին Բահգատ Դիսուկիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ հայ-եգիպտական հարաբերությունները հիմնված են երկու բարեկամ ժողովուրդների պատմամշակութային ու ավանդական ամուր կապերի վրա եւ համոզմունք հայտնել, որ միացյալ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի որակական նոր մակարդակի բարձրացնել այդ հարաբերությունները:
Կարեւորելով միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման հարցում՝ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ կապերն այս հարթակում եւս նոր փուլ կթեւակոխեն:
Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է արաբական աշխարհի հետ հարաբերությունների զարգացումը, եւ մեր երկիրը կարեւորում է բոլոր բնագավառներում Եգիպտոսի հետ համագործակցության առավել սերտացումը:
Անդրադառնալով եգիպտահայ համայնքի գործունեությանը՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ հայերը տարբեր ժամանակներում ապաստան են գտել Եգիպտոսում եւ իրենց ուրույն դերն ունեն այդ երկրի զարգացման ու բարգավաճման գործում:
Բահաա Էլ Դին Բահգատ Դիսուկիին Արարատ Միրզոյանին է փոխանցել Եգիպտոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի շնորհավորանքն Ազգային ժողովի նախագահի բարձր պաշտոնում ընտրվելու եւ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ:
Դեսպանը եւս ընդգծելով երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամության պատմական ավանդույթներն ու ընդհանրությունները՝ կարեւորել է արդյունավետ համագործակցության զարգացումը տարբեր ոլորտներում՝ նշելով, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի հնարավորն այդ կապերն ընդլայնելու եւ խորացնելու ուղղությամբ:

Speaker of Parliament of Armenia holds meeting with Egyptian Ambassador
YEREVAN, FEBRUARY 5, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan today received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Egypt to Armenia Bahaa El Din BahgatDessouki, the Parliament told Armenpress.
Speaker Mirzoyan said the Armenian-Egyptian relations are based on firm historic-cultural and traditional ties between the two friendly peoples and expressed confidence that it would be possible to raise these relations to a qualitatively new level through joint efforts.
The Speaker highlighted strengthening the inter-parliamentary cooperation and expressed hope that the ties between these two countries will enter a new stage at this platform.
Ararat Mirzoyan said the development of relations with the Arab world is one of the priorities of Armenia’s foreign policy, and Armenia highlights intensifying the partnership with Egypt at all sectors.
Commenting on the activity of the Egyptian-Armenian community, the Speaker said Armenians found shelters in Egypt at different times and have their unique place in that country’s development and prosperity process.
In his turn the Egyptian Ambassador also attached importance to the development of productive cooperation in different sectors, stating that he will do the utmost to expand and the deepen the relations during his tenure.