Խորհրդարանի ղեկավարն ընդունել է Հայաստանում Չեխիայի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 1-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Չեխիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը, բազմոլորտ համագործակցությունն ու միջխորհրդարանական ակտիվ շփումները:
Ընդգծելով միջազգային հարթակներում երկու երկրների պատգամավորական պատվիրակությունների սերտ համագործակցությունը՝ Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ նորընտիր խորհրդարանի առաջիկայում ձեւավորվելիք բարեկամական խումբն իր գործունեությամբ կնպաստի դրանց առավել ընդլայնմանը:
Անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացին՝ խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Չեխիայի Սենատի կողմից համաձայնագրի վավերացումը 2018 թ. մայիսի 17-ին եւ հույս հայտնել, որ Պատգամավորների պալատը եւս չի ուշացնի փաստաթղթի ընդունումը:
Պետր Միկիսկան Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու առթիվ Արարատ Միրզոյանին է փոխանցել Չեխիայի Հանրապետության Սենատի եւ Պատգամավորների պալատի նախագահների շնորհավորագրերը:
Դեսպանը կարեւորել է Հայաստանում անցկացված արդար, թափանցիկ եւ ժողովրդավար ընտրությունները, որի արդյունքում ձեւավորվել է ժողովրդի վստահությունը վայելող խորհրդարան: Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերությունների եւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը՝ Պետր Միկիսկան արժեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը բարեկամ երկրների փոխգործակցության ամրապնդման գործում: Դեսպանն իր պատրաստակամությունն է հայտնել օժանդակելու երկկողմ շահավետ ծրագրերի իրագործմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաեւ Հայաստանի քաղաքացիներին ԵՄ մուտքի արտոնագրերի տրամադրման գործընթացի դյուրացման շուրջ:

Speaker of Parliament of Armenia holds meeting with Czech Ambassador
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Ararat Mirzoyan on February 1 received Ambassador of the Czech Republic to Armenia Petr Mikyska, the Armenian Parliament told Armenpress.
Speaker Mirzoyan said Armenia attaches great importance to the development of relations, multisectoral cooperation and active inter-parliamentary contacts with the Czech Republic.
He emphasized the close cooperation of the parliamentary delegations at international platforms and expressed hope the friendship group to be formed in the new parliament will contribute to further expanding that cooperation.
Touching upon the ratification process of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, the Speaker highly valued the ratification of the CEPA by the Czech Senate on May 17, 2018, expressing hope that the Chamber of Deputies will also approve the document as soon as possible.
In his turn the Czech Ambassador highlighted the recent fair, transparent and democratic elections of Armenia, based on which a Parliament has been formed that enjoys the public trust. Talking about the development of bilateral relations and inter-parliamentary ties, Petr Mikyska highlighted the role of the parliamentary diplomacy on strengthening the mutual partnership of the friendly states. The Ambassador expressed his readiness to assist in implementing the bilateral beneficial programs.
The officials also exchanged views on the facilitation of provision of EU visas to the Armenian citizens.