ԱՀԿ-ն հայտնել Է Սիրիայում փախստականների ճամբարում 29 երեխաների մահանալու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) տեղեկատվություն ունի Սիրիայի Ալ-Հասեքա նահանգում գտնվող փախստականների Ալ-Հոուլ ճամբարում 29 երեխաների, այդ թվում՝ նորածինների մահանալու մասին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
«Ներկայացված տեղեկատվության համաձայն, վերջին ութ շաբաթվա ընթացքում առնվազն 29 երեխաներ ու նորածիններ են մահացել, հիմնականում՝ հիպոթերմիայից (գերսառեցում), ճամբար ուղեւորվելու ժամանակ կամ այնտեղ հասնելուց հետո»,- նշվում Է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
ԱՀԿ-ն ընդգծում Է, որ «ճամբարում իրադրությունն այժմ օրհասական Է»: Կազմակերպության տվյալներով՝ վերջին երկու ամսվա ընթացքում ճամբար Է ժամանել շուրջ 23 հազար մարդ, հիմնականում՝ կանայք ու երեխաներ: Նրանց մեծամասնությունը մի քանի օր շարունակ «ձմեռային ցուրտ եղանակին» ոտքով քայլել Է մինչեւ ճամբար կամ այնտեղ եկել բաց բեռնատարներով. ճամբար ժամանելուց հետո շատերը հարկադրված են եղել գիշերել բաց հարթակներում՝ «առանց գլխաշորի, վերմակների ու ջեռուցման»:
«ԱՀԿ-ն լրջորեն անհանգստացած Է Ալ-Հասեքա նահանգի Ալ-Հոուլ ճամբարում վատթարացող հումանիտար իրադրությունից եւ հակամարտության բոլոր կողմերին կոչ Է անում անարգել հումանիտար մուտք տրամադրել այն մարդկանց հասնելու համար, որոնք անհապաղ օգնության կարիք ունեն»,-նշում Է կազմակերպությունը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ВОЗ сообщил о гибели 29 детей в лагере для беженцев в Сирии
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) обладает информацией о гибели 29 детей, в том числе новорожденных, в лагере для беженцев Аль-Хоуль в сирийской провинции Аль-Хасека.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом говорится в заявлении организации.
"По меньшей мере, 29 детей и новорожденных, согласно представленной информации, скончались за последние 8 недель, в основном от гипотермии (переохлаждения), во время поездки в лагерь или вскоре после прибытия (в лагерь)", - говорится в заявлении организации.
ВОЗ подчеркивает, что "ситуация в лагере сейчас критическая". По данным организации, за последние два месяца в лагерь прибыли около 23 тысяч человек, в основном, женщины и дети. Большинство из них на протяжении нескольких дней шли пешком в лагерь или ехали в открытых грузовиках "во время холодной зимней погоды", по прибытии в лагерь многие вынуждены были ночевать на открытых площадках, "без палаток, одеял и отопления".
"ВОЗ серьезно обеспокоен ухудшающейся гуманитарной ситуацией в лагере Аль-Хоуль в провинции Аль-Хасека и призывает все стороны конфликта предоставить беспрепятственный гуманитарный доступ к людям, нуждающимся в помощи для спасения жизни", - отмечает организация.