Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունվարի 30-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին` խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ հայ-ղազախական հարաբերությունները խարսխված են բարեկամության ու փոխվստահության ամուր հիմքերիվրա:
Կարեւորելով երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների ներկա մակարդակը` Արարատ Միրզոյանն այս հարցում նշել է, որ մեծ է անձամբ դեսպանի ավանդը:
Ազգային ժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ նորընտիր խորհրդարանի առաջիկայում ձեւավորվելիք բարեկամական խումբն իր գործունեությամբ նոր շունչ կհաղորդի երկկողմ հարաբերությունների առավել խորացմանն ու ընդլայնմանը, ինչի համար առկա են բոլոր նախադրյալները:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացմանն ու խորհրդարանական դիվանագիտության դերի բարձրացմանը` օրենսդիր մարմնի ղեկավարն անհրաժեշտ է համարել երկու երկրների պատգամավորների միջեւ արդյունավետ փոխգործակցությունը նաեւ բազմակողմ խորհրդարանական ձեւաչափերում:
Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը շնորհավորել է Արարատ Միրզոյանին ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ եւ հաջողություններ մաղթել:
Դեսպանը վստահեցրել է, որ Ղազախստանը շահագրգռված է խորացնելու Հայաստանի հետ արդյունավետ փոխգործակցությունը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերում, այդթվում` Եվրասիական տնտեսական միության եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում:
Թիմուր Ուրազաեւը բարձր է գնահատել խորհրդարանականների ներդրումը միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործընթացում:
Քննարկելով երկկողմ համագործակցության բազմոլորտ օրակարգը` զրուցակիցները կարեւորել են առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը` փաստելով, որ առկա է հայ-ղազախական փոխգործակցության խորացման դեռեւս չիրացված մեծ ներուժ:

Арарат Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян 30 января принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан в Республике Армения Тимура Уразаева.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Армении, приветствуя гостя, руководитель парламента подчеркнул, что армяно-казахские отношения основаны на крепкой дружбе и взаимном доверии.
Отметив сегодняшний уровень связей между двумя странами, А.Мирзоян выделил в них весомый личный вклад посла.
Председатель НС выразил надежду, что формируемая вскоре в новоизбранном парламенте группа дружбы своей деятельностью придаст новый импульс максимальному углублению и расширению двусторонних отношений, для чего налицо все предпосылки.
Обратившись к активизации межпарламентских связей и роли парламентской дипломатии, глава законодательного органа отметил необходимость плодотворного сотрудничества между депутатами двух стран также в разнообразных парламентских форматах.
Посол Казахстана поздравил А.Мирзояна с избранием спикером НС и пожелал ему успехов.
Г-н Уразаев заверил, что Казахстан заинтересован в углублении эффективного взаимодействия с Арменией как в двустороннем, так и многостороннем форматах, в том числе в рамках ЕАЭС и ОДКБ.
Посол высоко оценил вклад парламентариев в развитие межгосударственных отношений.
Обсудив насыщенную повестку двустороннего сотрудничества, собеседники подчеркнули важность расширения торгово-экономических связей, отметив имеющийся большой неиспользованный потенциал для углубления армяно-казахского взаимодействия.