ԼՂ բանակցությունների գործընթացը վերակենդանացման փուլում է. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանի համոզմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում իրականացվող գործընթացը վերակենդանացնելու ուղղությամբ այժմ փորձեր են արվում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`այս մասին նա ասաց լրագրողների հետ զրույցում: «Այս իրավիճակը կապված է Հայաստանում իշխանության փոփոխությունների հետ: Մի կողմից՝ այդ իշխանությունները փորձում են Ղարաբաղյան հակամարտության մեջ մտնել և սկսել ինչ-որ կերպ փոխազդել Մինսկի համանախագահների վրա, մյուս կողմից` Ադրբեջանը փորձում է սեփական իմիջի բարելավման ուղղությամբ քաղաքականություն վարել: Երբ մի փոքր ետ նայենք, կարող ենք տեսնել, որ Ադրբեջանից այլ ոճի հայտարարություններ են հնչում, դրանցից մի քանիսն էլ համատեղ են` բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելը և այլն»,- ընդգծեց Իսկանդարյանը:
Անդրադառնալով երկու երկրների ոչ պաշտոնական հանդիպումներին՝ քաղաքագետն ասաց, որ արդեն տեսնում է Փաշինյան-Ալիև պաշտոնական հանդիպման գործընթացը:
«Չեմ կարող ասել, թե այն որքանով հաջողված կլինի, բայց այդ հանդիպմանն արդեն նախապատրաստվում են: Պարզ է նաև, որ շատ շուտով նաև Արտաքին գործերի նախարարների հանդիպում կլինի»,- նշեց Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով՝ բանակցությունների գործընթացը ճիշտ ուղղությամբ շարունակելու համար պետք է նվազեցնել բռնության աստիճանը կամ ընդհանրապես հասցնել այն զրոյի:
«Այսօր տեսնում ենք, որ սահմանին իրավիճակը համեմատաբար հանդարտ է: Ինձ դժվար է պատկերացնել այդ իրավիճակի կայունության աստիճանը, չեմ կարծում, որ երկար կշարունակվի այդ կայունությունը: Ադրբեջանի կողմից մենք չենք տեսնում փոխզիջման գնալու հայտարարություններ, իրենց դիրքորոշումը բավականին հստակ արտահայտված է: Հայերի մոտ միանգամայն այլ դիրքորոշում է, որը չի համընկնում ադրբեջանականի հետ»,- շեշտեց քաղաքագետը:

Negotiation process for NK conflict settlement at recovery stage, says political scientist
YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. Director of the Caucasus Institute Alexander Iskandaryan says attempts are being made to recover the Minsk Group process.
“This situation is linked with the change of power in Armenia. On the hand, this leadership is trying to enter into the Karabakh conflict and start somehow impact the Minsk Co-Chairs, on the other hand Azerbaijan is trying to run a policy aimed at improving its image. If we look back, we can see that different statements are made from Azerbaijan, some of them are joint statements, such as preparing the population to peace and etc.”, Iskandaryan told reporters.
Commenting on the informal meetings between Armenia and Azerbaijan, the political scientist said he already sees Pashinyan-Aliyev official meeting process.
“I cannot say to what extent it will be successful, but that meeting preparations are already being done. It’s also clear that a meeting of the foreign ministers will take place soon”, he said.
Iskandaryan noted that in order to continue the negotiation process in the right direction it is necessary to reduce the degree of violence or reach it to zero in general.
“Today we see that the situation in the border is relatively calm. I cannot imagine the degree of stability of that situation, I don’t think that stability will last long. We don’t see statements by Azerbaijan on making a mutual concession, their position is quite concrete. But the Armenians’ position is completely different which doesn’t correspond with the Azerbaijani one”, the political scientist stated.