Արաբական պետությունների լիգա Սիրիայի վերադարձի հարցը կքննարկվի մարտին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական պետությունների լիգայի Գլխավոր ասամբլեան մարտի 31-ին կայանալիք գագաթնաժողովի ընթացքում կքննարկի լիգայի կազմ Սիրիայի վերադարձի հարցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Թունիսի Արտաքին գործերի նախարար Հմայես Ժինայուի արած հայտարարությունը Ռուսաստանի իր գործընկերոջ հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում:
«Այս տարվա մարտի 31-ին մենք կընդունենք ԱՊԼ գագաթնաժողովը: Կազմակերպության անդամները պետք է իրենց կարծիքները հայտնեն Սիրիայի վերադարձի հարցի շուրջ, դա ընդհանուր որոշում պետք է լինի»,- նշել է նախարարը:
Միության անդամներն իրենք են կասեցրել Սիրիայի անդամակցությունը ԱՊԼ-ին:
«Կայանալիք գագաթնաժողովի ընթացքում կորոշվի, թե ինչպես է Սիրիան վերադառնալու կազմակերպություն կամ վերադառնալու է, թե ոչ»,- հավելել է ԱԳ նախարարը:
ԱՊԼ-ին Սիրիայի անդամակցությունը սառեցվել է 2011թ. Նոյեմբերին՝ ներքին հակամարտության մեկնարկից հետո: Արաբական պետություններից շատերն իրենց դեսպաններին հետ են կանչել Դամասկոսից և խզել են առևտրային կապերը Սիրիայի հետ:

Вопрос о возвращении Сирии в ЛАГ рассмотрят в конце марта
Вопрос о возвращении Сирии в Лигу арабских государств (ЛАГ) будет рассмотрен в ходе саммита Генассамблеи, который пройдет 31 марта 2019 года в Тунисе. Как сообщаетАрменпресссо ссылкой наТасс,об этом заявил в субботу в Тунисе министр иностранных дел Тунисской Республики Хмайес Жинауи в ходе совместной пресс-конференции с главой МИД России Сергеем Лавровым.
"31 марта этого года мы примем у себя саммит ЛАГ. Члены организации должны будут высказаться по этому вопросу, это будет коллективное решение, - отметил он. - Руководители организации сами приняли решение о приостановке членства Сирии".
"На предстоящем саммите должно будет решиться, каким образом будет возвращаться и будет ли возвращаться Сирия в ЛАГ, а также в каком качестве", - добавил министр.
Членство Сирии в ЛАГ было заморожено в ноябре 2011 года после начала внутреннего конфликта. Большинство арабских стран отозвало своих послов из Дамаска и свернуло торговые связи с Сирией.