Յանուկովիչին մեղավոր ճանաչեցին պետական դավաճանության մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիեւի Օբոլոնյան շրջանային դատարանը Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչին մեղավոր Է ճանաչել պետական դավաճանության գործով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին:
«Հանցագործություններ կատարելու մեջ մեղադրյալի մեղքն ապացուցված Է համապատասխան եւ թույլատրելի ապացույցներով»,-հայտարարել Է դատավորը:
Յանուկովիչին մեղադրել են պետական դավաճանության, երկրի սահմանները փոխելուն հանցակից լինելու եւ պատերազմ մղելու մեջ:
Նախկին նախագահն ինքը կտրականապես ժխտում Է իր մեղքը: Պատիժը կհայտարարվի ավելի ուշ: Դատավճիռը կայացվել Է հեռակա կարգով, քանի որ 2014 թվականից Յանուկովիչը գտնվում Է Ռուսաստանում եւ ոչ մի անգամ ներկա չի եղել դատարանի նիստին:

Yanukovych found guilty of high treason in absentia by Ukraine court
YEREVAN, JANUARY 24, AMENPRESS. A Kiev court has found former Ukrainian President Viktor Yanukovych guilty of high treason in absentia. Yanukovych is considered a fugitive in Ukraine and is living in Russia since 2014.
“The defendant’s guilt in committing the crimes is proved with permissibe and approporiate evidence,” the judge said.
Yanukovych was charged with treason, complicity to wage war, and deliberate actions committed to alter the state border of Ukraine. He was found guilty in all three charges.