Կառավարության կառուցվածքի փոփոխությունների նախագծի համար դեռ վերջնական որոշում չկա. քննարկումները շարունակվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իշխանությունը կառավարության կառուցվածքի փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ դեռ ինտենսիվ քննարկումների փուլում է: Այն հավանաբար Ազգային ժողով կբերվի հենց առաջին նստաշրջանի ընթացքում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը նման կարծիք հայտնեց լրագրողների հետ զրույցում:
«Մենք այն քաղաքական ուժն ենք, որ իսկապես գործում ենք թափանցիկ և հրապարակային: Եվ երբ ասում ենք, որ քննարկումների փուլում է, ուրեմն քննարկումների փուլում է: Մենք ինտենսիվորեն՝ և գործադիրում, և գործադիր-օրենսդիր ֆորմատով ենք քննարկում կառուցվածքի հարցը: Վերջնական որոշում այս պահին չկա: Մասնավոր ենթադրություն կարող եմ անել: Քննարկումներից տպավորությունս այն է, որ Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանում կբերենք կառուցվածքի փոփոխությունների վերաբերյալ նախագիծը»,-ասաց Միրզոյանը:
ԱԺ նախագահը նաև չբացառեց առաջին նստաշրջանում նախագիծն ԱԺ չբերելու տարբերակը: Նա նշեց, որ դեռ քննարկում են այդ հարցը:
Հունվարի 16-ին ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հայտնել էր, որ դեռ կառավարութան փոփոխությունների վերաբերյալ օրենքի նախագիծ չի ներկայացվել խորհրդարան:
«Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի մինչ այժմ հրապարակված նախագծի համաձայն՝ նոր կառավարությունը կազմված է լինելու վարչապետից, երկու փոխվարչապետից եւ նախարարներից: Կրճատվում է առաջին փոխվարչապետի պաշտոնը: Նախագծով նախատեսվում է ունենալ հետեւյալ 12 նախարարությունները՝

No final decision yet on bill to change government’s composition: Discussions continue
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. The leadership is still in intensive stage of discussions regarding the bill on changing the government’s composition. It will most likely be submitted to the Parliament during the first sitting, Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan told reporters, reports Armenpress.
“We are the political force which really operates publicly and transparently. And when we say that it [the bill] is in the discussion stage, it is so. We, both in the executive and executive-legislative format, are intensively discussing the issue of the composition. There is no final decision yet at this moment. I can make a private assumption. My impression from the discussions is that we will bring the bill on the changes in the composition at the first sitting of the Parliament”, he said.
On January 16 Speaker Mirzoyan announced that the bill on changing the composition of the government has not been submitted to the Parliament yet.
According to the bill on making changes and amendments in the Law on Composition and Activity of the Government of Armenia, the new government should consist of prime minister, two deputy PMs and ministers. The position of the first deputy PM will be removed.