Ազգային ժողովն ընդունեց 11 մշտական հանձնաժողով ստեղծելու նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովն ընդունեց 11 մշտական հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը: Նախագիծն ընդունվեց «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից նախապես արված որոշակի փոփոխություններով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նախագծին կողմ քվեարկեց 96, դեմ՝ 0, ձեռնպահ՝ 0 պատգամավոր:
«Իմ քայլը» խմբակցությունը որոշակի փոփոխություններ է կատարել նախագծում: Ստեղծվելիք Տարածաշրջանային ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի անվանումն առաջարկում ենք փոխել` հաշվի առնելով «Լուսավոր Հայաստան» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունների առաջարկները: Հանձնաժողովը կկոչվի Տարածաշրջանային և Եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողով»,-քվեարկությունից առաջ ներկայացրեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
«Իմ քայլը» խմբակցության առաջարկով Տնտեսական հարցերի մտական հանձնաժողովի զբաղվելիք ոլորտներում ավելացվեց նաև «ներդրումներ» բառը:
«Իմ քայլը» խմբակցությունն առաջարկել էր ստեղծել տասնմեկ մշտական հանձնաժողով` երկուսով ավել նախորդ գումարման ԱԺ-ի հանձնաժողովներից: Մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի հանձնաժողովը առանձնացվել է Պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովից: Ստեղծվել է նաև նոր Տարածաշրջանային և Եվրասիական ինտեգրման հարցերիմշտական հանձնաժողով:
Առաջարկվող մյուս հանձնաժողովներն են Առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողով (12 անդամ), Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողով՝ միջազգային հարաբերություններ (14 անդամ), Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողով (12 անդամ), Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողով (10 անդամ):
Առաջարկվում է նաև ստեղծել Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողով (11 անդամ), Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողով (15 անդամ), Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողով (12 անդամ), Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողով (15 անդամ) և ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողով (10 անդամ):

YEREVAN, JANUARY 15, ARMENPRESS. The Armenian Parliament adopted the bill on creating 11 standing committees, reports Armenpress.
The bill was adopted with certain changes made by the ruling My Step faction.
96 MPs voted in favor of the bill, with 0 against and abstentions.
“My Step faction has made certain changes in the bill according to which it proposes to change the name of Regional Integration Affairs committee taking into account the proposals of the opposition Prosperous Armenia and Bright Armenia parties. It will be called Committee of Regional and European Integration Affairs”, Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan said before the voting.
The ruling faction proposed to create 11 standing committees, increasing the number of committees by two. The Human Rights and Public Affairs committee has been separated from the State-Legal Affairs committee. Regional Integration Affairs committee has also been created.
The remaining standing committees are the followings: Healthcare and Social Affairs committee, Foreign Relations committee, Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sports committee, European Integration Affairs committee.
It is also proposed to create Defense and Security Affairs committee, State-Legal Affairs committee, Territorial Administration, Local Self-Governance, Agriculture and Nature Protection Affairs committee, Economic Affairs committee and Fiscal and Budgetary Affairs committee.