Կառավարությունը հաստատեց սիրիահայ ուսանողների ուսման վարձի մասնակի փոխհատուցման որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հաստատեց Սփյուռքի նախարարությանը 13 մլն 762.6 հազար դրամ հատկացնելու որոշումը՝ Հայաստանի բարձրագույն, նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների սիրիահայ ուսանողներին 2018-2019 թթ. ուսումնական տարվա ուսման վարձերը հատկացնելու նպատակով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, 2018 թ. ուսման վարձի փոխհատուցման կարիք ունի 293 սիրիահայ ուսանող: Ըստ հիմնավորման՝ 246 սիրիահայ ուսանողի ուսման վարձի 50 տոկոսը վճարվում է ուսանողի, 50 տոկոսը՝ «Գալուստ Կիւլպէնկեան» հիմնարկության, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության և Լոնդոնի Սուրբ Սարգիս բարեգործական հիմնադրամի միջոցների հաշվին: Իսկ 47 սիրիահայ ուսանողի ուսման վարձի 50 տոկոսը վճարվում է ուսանողի, իսկ 50 տոկոսը՝ պետբյուջեի միջոցների հաշվին, որը կազմում է 13,762.6 հազար դրամ:

Government approves decision to partially compensate tuition fees of Syrian-Armenian students
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. The government approved the decision on providing 13 million 762.6 thousand AMD to the Diaspora ministry to cover the tuition fees of Syrian-Armenian students for 2018-2019 academic year, reports Armenpress.
293 Syrian-Armenian students need compensation of tuition fees in 2018. According to the explanation, 50% of the tuition fee of 246 Syrian-Armenian students is paid by the student, 50% by the Calouste GulbenkianFoundation, the Armenian General Benevolent Union and the St. Sarkis Charity Fund of London. The tuition fees of the remaining 47 Syrian-Armenian students are paid by the student (50%) and from the state budget (50%), which comprises 13,762.6 thousand AMD.