Կառավարությունը հաստատեց սիրիահայ ուսանողների ուսման վարձի մասնակի փոխհատուցման որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հաստատեց Սփյուռքի նախարարությանը 13 մլն 762.6 հազար դրամ հատկացնելու որոշումը՝ Հայաստանի բարձրագույն, նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների սիրիահայ ուսանողներին 2018-2019 թթ. ուսումնական տարվա ուսման վարձերը հատկացնելու նպատակով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, 2018 թ. ուսման վարձի փոխհատուցման կարիք ունի 293 սիրիահայ ուսանող: Ըստ հիմնավորման՝ 246 սիրիահայ ուսանողի ուսման վարձի 50 տոկոսը վճարվում է ուսանողի, 50 տոկոսը՝ «Գալուստ Կիւլպէնկեան» հիմնարկության, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության և Լոնդոնի Սուրբ Սարգիս բարեգործական հիմնադրամի միջոցների հաշվին: Իսկ 47 սիրիահայ ուսանողի ուսման վարձի 50 տոկոսը վճարվում է ուսանողի, իսկ 50 տոկոսը՝ պետբյուջեի միջոցների հաշվին, որը կազմում է 13,762.6 հազար դրամ:

Правительство приняло решение о частичном возмещении платы за учебу сирийских студентов-армян
Правительство Армении приняло решение о выделении Министерству диаспоры 13 млн 762.6 тыс. драмов на частичное возмещение платы за учебу сирийских студентов-армян в вузах, начальных (ремесленных) и средних специальных учебных заведениях в 2018-2019 учебном году.
Как передает Арменпресс, в возмещении платы за учебу в 2018 учебном году нуждаются 293 сирийских учащихся. Согласно обоснованию, для 246 сирийских студентов-армян 50% выплачивает студент, остальные 50% — учреждение «Галуст Гюльбенкян», АВБС и благотворительный фонд Сурб Саркис в Лондоне. Для 47 сирийских студентов-армян 50% выплачивает студент, остальные 50% — госбюджет, что составляет 13 млн 762.6 тыс. драмов.