Կատարը դուրս է գալու ՕՊԷՔ-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կատարը մտադիր Է լքել Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպությունը (ՕՊԷՔ): Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 3-ին հայտնել Է Agence France-Presse-ը՝ վկայակոչելով Կատարի Էներգետիկայի հարցերի նախարար Սաադ բեն Շարիդ ալ Քաաբին:
«Կատարը որոշել Է ՕՊԷՔ-ի կազմից դուրս գալ 2019 թվականի հունվարին»,- հայտարարել Է գերատեսչության ղեկավարը: Նա նաեւ հավելել Է, որ ՕՊԷՔ-ի ղեկավարությունը այդ մաին ծանուցվել Է դեկտեմբերի 3-ի առավոտյան: Նախարարը հայտնել Է, որ երկիրը ցանկանում Է ջանքերը կենտրոնացնել գազի արդյունահանման եւ հաղուկացված բնական գազի արտադրության վրա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Qatar to withdraw from OPEC
YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS. Qatar is withdrawing from the Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC) as of January 2019, Saad al-Kaabi, the country’s energy minister said on Monday, Reuters reports.
The decision came after Qatar reviewed ways to enhance its role internationally and plan long-term strategy, including focusing on its gas industry, he said.
“Qatar has decided to withdraw its membership form OPEC effective January 2019 and this decision was communicated to OPEC this morning,” Reuters quoted him as saying at a news conference.