Եվրահանձնաժողովը հաստատեց Ուկրաինային 500 մլն եվրոյի մակրոֆինանսական օգնության հատկացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) նոյեմբերի 30-ին հաստատել Է Ուկրաինային նոր ծրագրով 500 միլիոն եվրոյի մակրոֆինանսական օգնության փաթեթի հատկացումը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը:
«Եվրահանձնաժողովը Եվրամիության անունից այսօր հաստատեց Ուկրաինային 500 միլիոն եվրոյի հատկացումն այդ երկրի մակրոֆինանսական օգնության նոր ծրագրի շրջանակներում: Այսպիսով, օգնության ընդհանուր ծավալը, որը Եվրամիությունն Ուկրաինային Է տրամադրում 2014 թվականից, հասել Է 3,3 միլիարդ եվրոյի»,- հայտնել Է ԵՀ-ն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

EU approves disbursement of €500 million in Macro-Financial Assistance to Ukraine
YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS. The European Commission, on behalf of the EU, has today approved the disbursement of the first €500 million of the new Macro-Financial Assistance (MFA) programme to Ukraine, Armenpress reports citing the European Commission website.
With this disbursement, the total Macro-Financial Assistance extended to Ukraine by the EU since 2014 will reach €3.3 billion, the largest amount of such assistance directed at any non-EU country.
Macro-Financial Assistance (MFA) is part of the EU's wider engagement with neighbouring countries and is intended as an exceptional EU crisis response instrument. It is available to the EU's neighbouring countries experiencing balance-of-payments problems.