ՍԾՏՀ ԽՎ Գլխավոր վեհաժողովի 52-րդ լիագումար նիստն ավարտել է աշխատանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 28-ին շարունակվել են ՍԾՏՀ ԽՎ Գլխավոր վեհաժողովի 52-րդ լիագումար նիստի աշխատանքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, նիստի սկզբում ՍԾՏՀ ԽՎ նախագահ, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Ալբանիայի Ազգային օրվա կապակցությամբ շնորհավորել է Ալբանիայի պատվիրակությանը եւ ողջ ալբանացի ժողովրդին՝ մաղթելով խաղաղություն եւ բարգավաճում:
Արա Բաբլոյանը տեղեկացրել է, որ ՍԾՏՀ ԽՎ Գլխավոր վեհաժողովի հաջորդ՝ 53-րդ լիագումար նիստը կանցկացվի 2019 թվականի հունիսին՝ Բաքվում:
Նիստում ռոտացիոն կարգով ՍԾՏՀ ԽՎ նախագահությունը փոխանցվել է Ադրբեջանի Միլլի մեջլիսին:
ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Էլդար Գուլիեւը շնորհակալություն է հայտնել ՍԾՏՀ ԽՎ նախագահ, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին` Վեհաժողովի աշխատանքները բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
ՍԾՏՀ ԽՎ 52-րդ Գլխավոր վեհաժողովի եզրափակիչ ելույթով հանդես է եկել Արա Բաբլոյանը:
«Հարգելի գործընկերներ, եզրափակելով ՍԾՏՀ ԽՎ Գլխավոր վեհաժողովի 52-րդ լիագումար նիստի աշխատանքը, որն անցկացվում է աշխարհում եւ այդ թվում մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող բարդ տնտեսական ու քաղաքական իրավիճակում, ցանկանում եմ մեկ անգամ եւս շնորհակալություն հայտնել բոլոր ազգային պատվիրակություններին՝ Երեւան ժամանելու եւ Վեհաժողովի աշխատանքին ակտիվ մասնակցության, ինչպես նաեւ մեր հանդիպման հաջողության գործում մեծ ներդրման համար:
Այս օրերին քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ: Մենք վերահաստատեցինք խորհրդարանների կարեւոր դերը տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության զարգացման գործում:
Վստահ եմ, որ արդյունավետ քննարկումների ընթացքում հնչած կարծիքներն ու առաջարկությունները հաշվի կառնվեն Վեհաժողովի հետագա աշխատանքում: Իսկ քննարկումների գործնական եւ կառուցողական մթնոլորտը կտիրի Վեհաժողովում նաեւ ապագայում:
Կարծում եմ, որ նիստն արդյունավետ եւ բեղմնավոր էր մեր խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խորացման առումով:
Վստահ եմ, որ հայկական պատվիրակությունը հետագայում եւս մեծ ներդրում կունենա խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքում եւ կշարունակվի սերտ համագործակցությունը ՀՀ Ազգային ժողովի, խորհրդարանական վեհաժողովի եւ ՍԾՏՀ անդամ պետությունների խորհրդարանների միջեւ:
Թույլ տվեք նաեւ գոհունակություն հայտնել «ՍԾՏՀ անդամ պետություններում փոքր բիզնեսի զարգացումն ու աջակցությունը», «ՍԾՏՀ տարածաշրջանում տուրիզմի զարգացման ներկա եւ ապագա հեռանկարները», «Արհեստակցական միությունների դերը ՍԾՏՀ տարածաշրջանում տնտեսական համագործակցության ամրապնդման գործում» ընդունված առաջարկությունների առնչությամբ:
Հուսով եմ, որ արդիական հարցերի հետագա քննարկումները հնարավոր կլինեն կառուցողական երկխոսության ոգով, առանց ավելորդ քաղաքականացման: Վստահ եմ, որ նման քննարկումները նպաստավոր պայմաններ եւ հնարավորություններ կստեղծեն անխռով, լիարժեք, արդյունավետ համագործակցության եւ խորհրդարանականների միջեւ ազատ հաղորդակցության համար:
Այսօր ավարտվում է ՍԾՏՀ ԽՎ-ում Հայաստանի նախագահությունը եւ ռոտացիոն սկզբունքի համաձայն՝ այն անցնում է Ադրբեջանի խորհրդարանին:
Հուսով ենք, որ ՍԾՏՀ ԽՎ-ում Ադրբեջանի նախագահությունը հաջող կընթանա եւ կշարունակի Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության նպատակներին ու խնդիրներին հասնելու գործընթացը:
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով եւ ՍԾՏՀ ԽՎ-ի ներուժի լիարժեք օգտագործմամբ հնարավոր է շատ բանի հասնել` ի օգուտ Սեւծովյան տարածաշրջանի եւ այնտեղ բնակվող բոլոր ժողովուրդների:
Կարեւորելով ազգային խորհրդարանները՝ որպես ժողովրդավարության հիմք, ցանկանում եմ ընդգծել, որ միայն համագործակցության եւ համատեղ գործողությունների միջոցով կարելի է հասնել ՍԾՏՀ ԽՎ նպատակներին:
Մենք պարտավոր ենք համատեղ գործողություններ իրականացնելու հարցում բավականաչափ կամք ցուցաբերել, չնայած մեր տարաձայնություններին, եւ միավորվել խնդիրները լուծելու եւ հնարավորություններն իրականացնելու համար, ինչպես նաեւ՝ առաջնահերթ խնդիրներ քննարկելու հարցում, որոնք պահանջում են համատեղ լուծումներ եւ ջանքերի միավորում՝ մեր ժողովուրդների համար ավելի լավ ապագա կերտելու նպատակով:
Թույլ տվեք մեկ անգամ եւս շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ ՍԾՏՀ ԽՎ 52-րդ Գլխավոր վեհաժողովին մասնակցելու համար: Հայտարարում եմ լիագումար նիստը փակված: Ցանկանում եմ մաղթել բոլորին մեծ հաջողություններ եւ լավագույնը, ինչպես նաեւ անվտանգ վերադարձ հայրենիք»:

52-е пленарное заседание Генеральной ассамблеи ПАЧЭС завершило работу
28 ноября 52-е пленарное заседание Генеральной Ассамблеи ПАЧЭС продолжило работу. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Армении, в начале заседания председатель ПАЧЭС, председатель НС Армении А.Баблоян поздравил албанскую делегацию с Национальным днем Албании, пожелав албанскому народу мира и процветания.
А.Баблоян проинформировал, что 53-е пленарное заседание Генеральной ассамблеи ПАЧЭС пройдёт в июне 2019 г. в Баку.
На заседании в ротационном порядке председательство в ПАЧЭС передано Милли Меджлису Азербайджана.
Глава азербайджанской делегации в ПАЧЭС Э.Гулиев поблагодарил председателя ПАЧЭС, Председателя НС РА А.Баблояна за организацию работы Ассамблеи на высоком уровне.
С заключительным словом на 52-м пленарном заседании Генеральной Ассамблеи ПАЧЭС выступил Ара Баблоян:
“ Уважаемые коллеги!
Завершая работу 52-й Генеральной Ассамблеи ПАЧЭС, которая проходит в условиях непростой экономической и политической ситуации во всем мире и в нашем регионе в том числе, еще раз хочу поблагодарить все национальные делегации за то, что приехали в Ереван, и за ваше активное участие в работе Ассамблеи, а также за большой вклад в успех нашей встречи.
За эти дни рассмотрен большой круг вопросов. Мы подтвердили важную роль парламентов в деле развития регионального экономического сотрудничества.
Уверен, что мнения и предложения, высказанные в ходе плодотворных обсуждений , будут учтены в будущей работе Ассамблеи. А деловая и конструктивная атмосфера дискуссии будет царить в Ассамблее и в будущем.
Думаю, что наша сессия была эффективной и плодотворной в смысле углубления сотрудничества между нашими парламентами.
Я уверен, что армянская делегация и впредь будет вносить весомый вклад в работу Парламентской Ассамблеи, и, что успешное сотрудничество между Национальным Собранием Республики Армения, Парламентской Ассамблеей и парламентами государств-членов ЧЭС продолжится и в будущем.
Позвольте также выразить удовлетворенность принятыми рекомендациями: "Развитие и поддержка малого предпринимательства в государствах-членах ЧЭС”, “Текущие и будущие перспективы развития туризма в регионе ЧЭС”, “Роль профсоюзов в укреплении экономического сотрудничества в регионе ЧЭС”.
Хочется надеяться, что в дальнейшем обсуждения актуальных проблем будет возможным, в духе конструктивного диалога, без ненужной политизации. Уверен, что подобные обсуждения создадут благоприятные условия и возможности для беспрепятственного, полноформатного, эффективного сотрудничества и свободного общения парламентариев.
Сегодня заканчивается период армянского председательства в ПАЧЭС. В соответствии с принципом ротации председательство переходит к парламенту Азербайджана.
Надеемся, что азербайджанское председательство в ПАЧЭС будет успешным и продолжит процесс достижения целей и задач Черноморского Экономического Сотрудничества.
Уверен, что совместными усилиями и при полном задействовании потенциала ПАЧЭС возможно добиться многого – на благо Черноморского региона и всех проживающих в нём народов.
Придавая огромное значение национальным парламентам, как основе демократии, а также всем представителям стран ПАЧЭС, хочу особо подчеркнуть, что только благодаря сотрудничеству и совместным действиям возможно достижение целей ПАЧЭС.
Мы обязаны проявить достаточную волю для совместных действий, несмотря на наши разногласия, и объединиться для решения проблем и реализации возможностей, а также обсуждения приоритетных вопросов, требующих принятия совместных решений и координацию усилий, с целью построения лучшего будущего для наших народов.
Позвольте еще раз поблагодарить всех Вас за участие в 52-й Генеральной Ассамблеи ПАЧЭС. Объявляю пленарное заседание закрытым. Хочу пожелать всем больших успехов и всех благ, а также благополучного возвращения на родину”.