Արա Բաբլոյանը հանդիպել է Իրանի Մեջլիսի պատգամավոր Մասումե Աղափուր Ալի Շահիի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերին 27-ին հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Խորհրդատվական խորհրդի (Մեջլիսի) պատգամավոր Մասումե Աղափուր Ալի Շահիի հետ, ով Երեւանում է Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի 52-րդ լիագումար նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, բարձր գնահատելով հայ-իրանական բարիդրացիական հարաբերությունները` ՀՀ ԱԺ նախագահը դրանց հետագա խորացման ու ամրապնդման գործում կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, մասնավորապես բարեկամական խմբերի ակտիվ աշխատանքը: Խորհրդարանի ղեկավարն արժեւորել է ԻԻՀ իշխանությունների ու ժողովրդի բարյացակամ վերաբերմունքը, որ վայելում են իրանահայ համայնքի ներկայացուցիչները: Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով` լինելով Իրանի լիիրավ քաղաքացիներ՝ նրանք տարբեր բնագավառներում ունեցած գործունեությամբ իրենց ավանդն են բերում երկրի զարգացմանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` Արա Բաբլոյանը կարեւորել է համատեղ ջանքերը կայունության ու խաղաղության ապահովման գործում, որտեղ մեծ դերակատարում է վերապահված նաեւ խորհրդարանական կառույցներին:
Շնորհակալության հայտնելով հանդիպման համար` Մասումե Աղափուր Ալի Շահին ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի ողջույնի խոսքն է փոխանցել Արա Բաբլոյանին: Նա նշել է, որ իրանական կողմը բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ հարաբերությունները:
Պատգամավորը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ փոխգործակցությունը՝ հույս հատնելով, որ ստեղծված ավանդույթները հետագայում եւս շարունակական կլինեն:Մասումե Աղափուր Ալի Շահին եւս արժեւորել է այն ներդրումը, որ ունեցել եւ ունենում է հայ համայնքն Իրանի ներքին կյանքում՝ շեշտելով նրանց դերը նաեւ երկկողմ կապերի ամրապնդման ուղղությամբ:
Կողմերը կարեւորել են միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը տարբեր ձեւաչափերում, փոխադարձ այցերն ու հանդիպումները:

Спикер НС Армении встретился с депутатом Меджлиса Ирана Масуме Агапуром Али Шахи
Председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян 27 ноября встретился с депутатом Исламского консультативного совета (Меджлиса) Ирана Масуме Агапуром Али Шахи, находящимся в Ереване для участия в работе 52-й пленарной сессии ПАЧЭС.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, высоко оценив добрососедские армяно-иранские отношения, спикер НС подчеркнул важность межпарламентского сотрудничества в их дальнейшем углублении и укреплении, в частности активной работы групп дружбы. Глава парламента оценил благожелательное отношение властей и народа ИРИ к представителям местной армянской общины.
По словам Баблояна, будучи полноправными гражданами Ирана, своей деятельностью в различных сферах они вносят ощутимый вклад в развитие страны.
Обратившись к региональным проблемам, А.Баблоян подчеркнул важность совместных усилий в деле обеспечения стабильности и мира, в которых большая роль отведена также парламентским структурам.
Поблагодарив за встречу, Масуме Агапур Али Шахи передал А.Баблояну приветствие председателя Меджлиса ИРИ Али Лариджани. Он отметил, что иранская сторона высоко ценит отношения с Арменией.
Депутат особо выделил взаимодействие между парламентами двух стран, выразив надежду, что сложившиеся традиции и впредь будут продолжены. Масуме Агапур Али Шахи также оценил вклад армянской общины во внутреннюю жизнь Ирана, подчеркнув ее роль в укреплении двусторонних связей.
Стороны подчеркнули важность межпарламентского взаимодействия в различных форматах, взаимных визитов и встреч.