«Սասնա ծռեր» կուսակցությունն իր քարոզարշավը սկսեց ԱԺ բակից
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սասնա ծռեր» համահայկական կուսակցությունն իր քարոզարշավը մեկնարկեց Ազգային ժողովի բակից՝ «Ժամանակն է» կարգախոսով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Սասնա ծռեր» խմբավորման խոսնակ Վարուժան Ավետիսյանը՝ լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ հատուկ խորհուրդ կա ԱԺ-ի բակից սկսելու հանգամանքում:
«Վերջապես, մեր երկար տարիների պայքարից հետո, մենք կարող ենք մասնակցել ԱԺ ընտրություններին: Այս ընտրությունները շատ հուսադրող են և խոստանում են լինել շատ լեգիտիմ ու զգալի չափով արտացոլել հայ ժողովրդի կամքը»,- նշեց Ավետիսյանը:
Նա համոզմունք հայտնեց, որ ժողովուրդը կլինի ակտիվ և այս ընտրություններին կբացառվեն բոլոր տեսակի կեղծիքները:
Կուսակցության կարգախոսն է՝ «Ժամանակն է», և ծրագրում տեղ գտած յուրաքանչյուր կետից առաջ կա այդ կարգախոսը:
«Այսպիսի կարգախոս ընտրելով նկատի ենք ունեցել, որ արդեն ժամանակն է անելու այս կամ այն քայլերը: Մեր ծրագրում տեղ է գտել 5 հիմնական ուղղություն՝ իրավունք և արդարություն, պետական կառավարում և կադրային քաղաքականություն, սոցիալ-տնտեսական զարգացում, անվտանգություն և պաշտպանություն, Արցախի միացում, արտաքին հարաբերություններ, Հայրենիք-Սփյուռք»,- ասաց Վարուժան Ավետիսյանը:
«Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան, թե սոցիալական ինչ խնդիրներ են համարում օրակարգային, վերջինս մի քանի օրինակ բերեց՝ սակագների նվազեցում, նվազագույն սպառողական զամբյուղի իրական հաշվարկը, որոնք տնտեսության համակարգաստեղծ բաղադրիչներ են:
«Այս երկու քայլերը բավական են, որ ներքին տնտեսության կառուցվածքը բարելավվի և սկսենք շնչել: Այս խնդիրները լուծելու համար պետք է խորհրդարանական ձևաչափով համապատասխան որոշում լինի, որպեսզի պետական մարմինները սկսեն հաշվարկներ անել: Այս ամենից հետո հնարավոր կլինի ներկայացնել համապատասխան ռազմավարություն, թե ինչպես պետք է լուծվեն այդ հարցերը»,- ասաց Վարուժան Ավետիսյանը:
Նոյեմբերի 26-ից մեկնարկած պաշտոնական քարոզարշավը կտևի 12 օր և կավարտվի դեկտեմբերի 7-ին: Ընտրություններին մասնակցում են 9 կուսակցություն և երկու դաշինք: Դրանք են «Իմ քայլը» և «Մենք» դաշինքները, ինչպես նաև՝ «Ազգային առաջընթաց», «Բարգավաճ Հայաստան», «Լուսավոր Հայաստան», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն», «Հայաստանի Հանրապետական», «Սասնա ծռեր», «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական, Քրիստոնեա-ժողովրդական վերածնունդ, «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները: Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունները կանցկացվեն դեկտեմբերի 9-ին:

Партия “Сасна црер” начала свою агиткампанию во дворе парламента
Общеармянская партия “Сасна црер” начала свою агиткампанию во дворе парламента. Агиткампания стартовала с лозунгом “Пора!”.
Как сообщает «Арменпресс», спикер “Сасна црер” Варужан Аветисян, в беседе с журналистами отметил, что есть особый смысл в том, что они начали агиткампанию со двора Национального собрания.
“Наконец, после долгих лет нашей борьбы, мы можем участвовать в выборах в НС. Эти выборы очень обнадеживающи и обещают быть легитимными и выразить мнение армянского народа”, - отметил Аветисян. Он выразил уверенность в том, что народ будет активен и в этих выборах будут исключены всякого рода фальсификации. Лозунг партии – “Пора!”
“Выбирая подобный лозунг, мы имели в виду, что уже пора делать те или иные шаги. В нашей программе есть 5 основных направлений – справедливость и право, государственное управление и кадровая политика, социально-экономическое развитие, безопасность и оборона, присоединение Арцаха, внешние отношения, Отечество-Диаспора”, - сказал Варужан Аветисян.
В ответ на вопрос ИА “Арменпресс”, какие социальные задачи они считают первостепенными, Аветисян привел понижение тарифов, реальный расчет минимальной потребительской корзины, которые являются составными частями экономической системы.
“Этих двух шагов достаточно, чтобы экономическая системя реформировалась и мы начали бы дышать. Для решения этих задач нужно соответствующее законодательное решение , чтобы государственные органы начали бы делать расчеты. После этого возможно будет представить соответствующую стратегию по решению этих вопросов”, - сказал Варужан Аветисян.
Предвыборная кампанияначнется с 26 ноября. Время дляагитации— 26 ноября – 7 декабря.Согласно ИК, предоставлен срок в 12 дней. В выборах принимают участие 11 политических сил.