ՌԴ Քննչական կոմիտեն քրեական գործ Է հարուցել Շերեմետեւոյի թռիչքավայրԷջքային գոտում մարդու զոհվելուց հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քննիչները քրեական գործ են հարուցել թռիչքները կազմակերպելիս անվտանգության պահանջների խախտման մասին այն բանից հետո, երբ Շերեմետեւո օդանավակայանի թռիչքավայրԷջքային գոտում ինքնաթիռը վրաերթի ենթարկեց մի տղամարդու, որը, ինչպես հետո պարզվեց Հայաստանի քաղաքացի Էր:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՌԴ Քննչական կոմիտեի Մոսկվայի տրանսպորտի միջտարածաշրջանային քննչական վարչության ղեկավարի ավագ օգնականի պաշտոնակատար Նատալյա Ֆյոդորովան: Նոյեմբերի 20-ին ավելի վաղ տարածաշրջանի արտակարգ ծառայությունների ներկայացուցիչը ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել Է, որ տղամարդու մարմինն օդանավակայանի թռիչքավայրԷջքային գոտում հայտնաբերվել Է Մոսկվա - Աթենք Boeing 737 մարդատար ինքնաթիռի վերթիռից հետո: Քննիչները նախաքննական ստուգում են կազմակերպել: Ճշտված տվյալներով՝ զոհվածը Հայաստանի քաղաքացի Է՝ արտաքսված Իսպանիայից: Ինչպես հայտարարել Է «Ռոսավիացիայի» ղեկավար Ալեքսանդր Ներադկոն, օդանավը պատկանում Է «Աերոֆլոտ» ավիաընկերությանը: Հետաքննության վարկածով՝ 25-ամյա տղամարդը Շերեմետեւո Է ժամանել նոյեմբերի 20-ին Մադրիդից մեկնած չվերթով:
Մոսկվա - Երեւան չվերթին գրանցվելուց հետո տղամարդը մյուս ուղեւորների հետ գնացել Է ինքնաթիռանիստի: «Ավելի ուշ, առայժմ հետաքննության կողմից չպարզված հանգամանքներում, երիտասարդը կառամատույցային ավտոբուս նստելիս գնացել Է անհայտ ուղղությամբ օդանավակայանի թռիչքավայրԷջքային գոտիների տարածքում: Ինչից հետո… ժամը 20-ն անց 10 րոպեին տղամարդը մտել Է թիվ 2 գոտի Շերեմետեւո օդանավակայանի «Ալֆա» գետնավարման ուղու շրջանում, որտեղ մահացու վնասվածքներ Է ստացել հիշյալ գոտիով թափառք իրականացնող Boeing 737 օդանավի կողմից»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ: Հարուցվել Է քրեական գործ «Տրանսպորտային անվտանգության բնագավառում պահանջների խախտում» հոդվածով: Հետաքննությունը գտնվում Է քննչական վարչության ղեկավարի վերահսկողության ներքո:

СК завел уголовное дело после гибели человека на ВПП в Шереметьево
Следователи завели уголовное дело онарушении требований безопасности приорганизации полетов после того, каксамолет сбил мужчину навзлетно-посадочной полосе ваэропорту Шереметьево, сообщила и. о. старшего помощника руководителя Московского межрегионального следственного управления натранспорте СК РФ Наталья Федорова,передает Арменпресс.
Ранее вовторник представитель экстренных служб региона заявил РИА Новости, что тело мужчины было обнаружено навзлетно-посадочной полосе аэропорта после взлета пассажирского самолета Boeing 737 Москва— Афины. Следователи организовали доследственную проверку. По уточненным данным, погибший— гражданин Армении, депортированный изИспании. Как заявил глава Росавиации Александр Нерадько, воздушное судно принадлежит авиакомпании "Аэрофлот".
По версии следствия, 25-летний мужчина прибыл вШереметьево 20 ноября рейсом изМадрида. После регистрации нарейс Москва— Ереван мужчина сдругими пассажирами проследовал напосадку всамолет.
"В последующем, принеустановленных внастоящее время следствием обстоятельствах, молодой человек приосуществлении посадки вперронный автобус проследовал внеизвестном направлении натерриторию взлетно-посадочных полос аэропорта. После чего… в20 часов 10 минут мужчина вышел навзлетно-посадочную полосу №2 врайоне рулежной дорожки "Альфа" аэропорта Шереметьево, где был смертельно травмирован осуществлявшим разгон поуказанной полосе воздушным судном Boeing-737",— говорится всообщении.
Возбуждено уголовное дело постатье "Нарушение требований вобласти транспортной безопасности". Расследование находится наконтроле руководителя следственного управления.