ՌԴ Քննչական կոմիտեն քրեական գործ Է հարուցել Շերեմետեւոյի թռիչքավայրԷջքային գոտում մարդու զոհվելուց հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քննիչները քրեական գործ են հարուցել թռիչքները կազմակերպելիս անվտանգության պահանջների խախտման մասին այն բանից հետո, երբ Շերեմետեւո օդանավակայանի թռիչքավայրԷջքային գոտում ինքնաթիռը վրաերթի ենթարկեց մի տղամարդու, որը, ինչպես հետո պարզվեց Հայաստանի քաղաքացի Էր:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՌԴ Քննչական կոմիտեի Մոսկվայի տրանսպորտի միջտարածաշրջանային քննչական վարչության ղեկավարի ավագ օգնականի պաշտոնակատար Նատալյա Ֆյոդորովան: Նոյեմբերի 20-ին ավելի վաղ տարածաշրջանի արտակարգ ծառայությունների ներկայացուցիչը ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել Է, որ տղամարդու մարմինն օդանավակայանի թռիչքավայրԷջքային գոտում հայտնաբերվել Է Մոսկվա - Աթենք Boeing 737 մարդատար ինքնաթիռի վերթիռից հետո: Քննիչները նախաքննական ստուգում են կազմակերպել: Ճշտված տվյալներով՝ զոհվածը Հայաստանի քաղաքացի Է՝ արտաքսված Իսպանիայից: Ինչպես հայտարարել Է «Ռոսավիացիայի» ղեկավար Ալեքսանդր Ներադկոն, օդանավը պատկանում Է «Աերոֆլոտ» ավիաընկերությանը: Հետաքննության վարկածով՝ 25-ամյա տղամարդը Շերեմետեւո Է ժամանել նոյեմբերի 20-ին Մադրիդից մեկնած չվերթով:
Մոսկվա - Երեւան չվերթին գրանցվելուց հետո տղամարդը մյուս ուղեւորների հետ գնացել Է ինքնաթիռանիստի: «Ավելի ուշ, առայժմ հետաքննության կողմից չպարզված հանգամանքներում, երիտասարդը կառամատույցային ավտոբուս նստելիս գնացել Է անհայտ ուղղությամբ օդանավակայանի թռիչքավայրԷջքային գոտիների տարածքում: Ինչից հետո… ժամը 20-ն անց 10 րոպեին տղամարդը մտել Է թիվ 2 գոտի Շերեմետեւո օդանավակայանի «Ալֆա» գետնավարման ուղու շրջանում, որտեղ մահացու վնասվածքներ Է ստացել հիշյալ գոտիով թափառք իրականացնող Boeing 737 օդանավի կողմից»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ: Հարուցվել Է քրեական գործ «Տրանսպորտային անվտանգության բնագավառում պահանջների խախտում» հոդվածով: Հետաքննությունը գտնվում Է քննչական վարչության ղեկավարի վերահսկողության ներքո:

Armenian man appeared on runway after failing to board shuttle bus at airport, Moscow authorities say
YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. Russian investigators have launched a criminal investigation on violating airport safety requirements of flights after a Boeing 737 struck and killed an Armenian citizen on the runway of Moscow’s Sheremetyevo airport, Moscow’s investigative authorities said.
The man, a 25-year-old Armenian national, is said to have arrived in Moscow from Spain after being deported. He was on his way to Armenia. The plane that struck him on the tarmac was a taxiing Boeing 737 operated by Aeroflot bound for Athens. The plane continued the takeoff and landed safely in Greece.
According to preliminary information the victim checked in for the Moscow-Yerevan flight and headed toward the shuttle bus with other passengers to board the plane.
“Later, in circumstances that are yet to be determined, the young man went in an unknown direction in the runway area upon boarding the shuttle bus”, investigators said, adding that he was hit by a taxiing Boeing 737 on the number 2 runway of Sheremetyevo.
Russia has set up a special commission to probe the fatal incident at Moscow’s Sheremetyevo airport when a 25-year-old Armenian citizen wasstruck and killedby an airplane on the runway. The investigation will last ten days, Russia’s Federal Air Transport Agency director Alexander Neradko said, according to TASS.
He said that the plane that struck the man was operated by Aeroflot.
Neradko declined to comment on details of the incident until the probe is completed.
According to Interfax, the plane that hit the man landed in Athens with a damaged fuselage.
Athens airport told Interfax that the Boeing 737 landed at 22:50 local time and emergency personnel immediately examined the aircraft.
Biological traces and damages were discovered on the external parts of the fuselage. The aircraft has been temporarily grounded.