ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ը ընտրությունների օրը դիտարկվելիք ընտրատեղամասերը կընտրի պատահականության սկզբունքով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չկա ընդունված ստանդարտ, թե որքան պետք է տևի ընտրություններից առաջ քաղաքական կուսակցությունների կողմից անցկացվող քարոզարշավը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին, պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե բավարա՞ր է, արդյոք, 12 օրը քարոզարշավ անցկացնելու համար, ասաց ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար Ուրշուլա Գաչեկը: Նա նշեց, որ տարբեր երկրներում ընտրական գործընթացը տարբեր կերպ է կազմակերպվում: «Մենք տեղյակ ենք, որ պաշտոնական քարոզարշավը Հայաստանում 12 օր է տևելու, բայց կան նաև միջոցառումներ, որոնց իրականացումն արգելված չէ մինչ քարոզարշավի մեկնարկը»,-ասաց նա: Գաչեկի խոսքով` դիտորդական առաքելությունը ընտրատեղամասերն ընտրում է պատահական սկզբունքով:
Հայաստանում դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները դիտարկելու նպատակով Հայաստանում են ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) ընտրությունների դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչները: Դեկտեմբերի 9-ին դիտորդները դիտարկելու Հայաստանում մեկնարկած ընտրությունների ընտրական տեղամասերի բացումը, քվեարկությունը, քվեաթերթիկների հաշվումն ու արդյունքների ամփոփումը: Նախնական արդյունքների և եզրակացությունների վերաբերյալ հայտարարությունը հրապարակվելու է ընտրությունների հաջորդ օրը: Ընտրական ողջ գործընթացի դիտարկումների վերաբերյալ վերջնական զեկույցը հրապարակվելու է ընտրական գործընթացի ավարտից մոտ երկու ամիս անց:

OSCE/ODIHR mission to choose polling stations randomly for monitoring
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. There is no accepted standard in terms of how long the campaign of political parties ahead of elections should last, Ambassador Urszula Gacek, Head of the OSCE/ODIHR election observation mission said in Yerevan, when asked by a reporter whether 12 days are enough for campaigning.
She said that the process is organized differently in different countries.
“We know that the official campaigning will last 12 days in Armenia, but there are also certain events which aren’t banned to be organized before the launch of campaigning,” she said.
According to Gacek, the observation mission chooses polling stations for monitoring randomly.
Observers from OSCE’s Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) are in Armenia to observe the upcoming December 9 early election of parliament.
Ambassador Urszula Gacek, Head of the ODIHR election observation mission, told a news conference in Yerevan that they don’t have any preliminary stance regarding the results of the election.
“We are here not to criticize, but to observe,” she said. “We don’t have any political agenda, we are here to observe the electoral process. We will follow the same standards that we use during elections in any OSCE country,” Gacek said.
Gacek said that the observation mission is aware that the parliament has not adopted the electoral code amendments. “We will deal with the law that is currently in force. Our team doesn’t have any predictions. We will work with open ears and eyes and we will document whatever we will see,” she said.
Gacek said that 13 observers have arrived to Armenia Sunday, and another 24 long-term observers will join them.
“Few days ahead of the election another 250 observers will join us and will participate in the electoral process,” she said, adding that representatives of the OSCE PA, Council of Europe and MEPs will also be included in the mission.