Ֆրանսիայի նախագահը դիմավորում է Առաջին աշխարհամարտի ավարտի 100-ամյակին Փարիզ ժամանած պատվիրակությունների ղեկավարներին. ՈՒՂԻՂ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ելիսեյան պալատում մենարկել է Առաջին աշխարհամարտի ավարտի 100-ամյակի տոնակատարությանը Փարիզ ժամանած պատվիրակությունների ղեկավարների դիմավորման արարողությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հյուրերին դիմավորում են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և նրա տիկինը՝ Բրիջիտ Մակրոնը։
Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտի 100-ամյակի միջոցառումներին մասնակցելու համար աշխատանքային այցքով Փարիզ է ժամանել նաև ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ։

YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. The official welcoming ceremony of foreign leaders for the 100th anniversary of World War I Armistice events has kicked off at the Élysée Palacein Paris, France.
French President Emmanuel Macron and his wife Brigitte are welcoming world leaders.
Armenian caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan has also arrived in Paris for the event.
On November 10, Pashinyan and his spouse Anna Hakobyan visited the Picasso – Blue and Rose exhibition in Musée d’Orsay dedicated to Pablo Picasso’s blue and rose periods.
Other heads of delegations that arrived in Paris for the 100th anniversary of World War I Armistice also visited the exhibition.
The exhibition was opened September 18 and will run through January 6, 2019. More than 300 paintings of Picasso’s early period are displayed.
The Armenian caretaker PM and his wife also attended an official dinner hosted by French President Emmanuel Macron in honor of the delegations taking part in the ceremony on commemorating the centenary of the Armistice that brought World War One to an end.
On November 11, Pashinyan will participate in the 100th anniversary of World War I Armistice ceremony and the Paris Peace Forum.