Էրդողանը սխալ է համարում Իրանի դեմ հայտարարված պատժամիջոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ չի ընդունում Միացյալ Նահանգների կողմից Իրանի դեմ հայտարարված պատժամիջոցները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
«Մենք պատժամիջոցները ճիշտ չենք համարում, քանի որ մեր կարծիքով դրանք ուղղված են խախտելու աշխարհի հավասարակշռությունը: Բացի այդ, դրանք դեմ են իրավունքին ու դիվանագիտությանը: Մենք չենք ցանկանում ապրել իմպերիալիստական աշխարհում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է նախագահ Էրդողանը:
Նոյեմբերի 5-ից ուժի մեջ են մտել Իրանի դեմ ԱՄՆ լայնամասշտաբ պատժամիջոցները, որոնք գլխավորապես առնչվում են Էներգետիկայի ու բանկային ոլորտներին: Միացյալ Նահանգներում անցանկալի են հայտարարվել ավելի քան 700 անձ ու կազմակերպություն: Նրանք, ովքեր կհամագործակցեն այս ցուցակում հայտնված անձանց կամ կազմակերպությունների հետ, ևս կարող են հայտնվել ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ: Սակայն 7 երկրի համար ժամանակավոր բացառություն է արվել. այդ երկրներն են՝ Չինաստանը, Հնդկաստանը, Իտալիան, Հունաստանը, Ճապոնիան, Հարավային Կորեան և Թուրքիան:

Эрдоган считает неверными объявленные против Ирана санкции
Президент Турции Реджеб Таир Эрдоган объявил, что не признает санкции США против Ирана. Как сообщает “Арменпресс” о этом пишет турецкое агенство “Анадолу”.
“Мы не признаем санкции, поскольку они могут пошатнуть равновесие в мире. Кроме того они против права и дипломатии. Мы не желаем жить в империалистическом мире”,- в беседе с журналистами сказал Эрдоган.
С 5го ноября вошли в силу широкомасштабные санкции США против Ирана, которые, в основном, касаются сфер энергетики и банков. В США нежелательными были объявлены более 700 лиц и организаций. Те, кто будут сотрудничать с этими лицами и организациями, могут также подпасть под санкции. Хотя для 7 стран сделано исключение. Эти страны - Китай, Индия, Италия, Греция, Япония, Южная Корея и Турция.