Տարեսկզբից շուրջ 20 հազար սիրիացիներ են վերադարձել Լիբանանից
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարեսկզբից շուրջ 20 հազար փախստականներ, որոնք պատերազմի պատճառով լքել Էին Սիրիան եւ հաստատվել Լիբանանում, իրենց տներ են վերադարձել «Ջեյդեթ Յաբուս» անցակետով, որը գտնվում Է Դամասկոսից ոչ հեռու:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, լրագրողներին հայտնել Է Սիրիայի հակամարտող կողմերի հաշտեցման կենտրոնի պետի տեղակալ գեներալ-մայոր Եվգենի Խարչենկոն:
«Մեր հաշվարկների համաձայն, 2018 թվականի սկզբից «Ջեյդեթ Յաբուս» անցակետով մշտական բնակության վայրեր են վերադարձել 20 հազարից ավելի փախստականներ»,- նշել Է նա: Սիրիացի փախստականններից շատերը հարկադրված Էին Լիբանանում անցկացնել մեկից ավելի տարիներ: Կենտրոնի տվյալներով՝ Լիբանանում սիրիացի փախստականների թիվը կազմում Է մոտավորապես 1,5 մլն, նրանցից շուրջ 380 հազարը երկիրը լքել են մարտական գործողությունների սկսվելուց հետո: Ընդամենը հուլիսի 18-ից Լիբանանից եւ Հորդանանից Սիրիա են վերադարձել 29 հազարից ավելի փախստականներ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Около 20 тысяч сирийцев вернулись из Ливана с начала года
Порядка 20 тысяч беженцев, покинувших Сирию из-за войны иперебравшихся вЛиван, вернулись всвои дома сначала 2018 года черезпункт пропуска "Джейдет-Ябус", который расположен недалеко отДамаска,как передает Арменпресс, об этом сообщил журналистам заместитель начальника Центра примирения враждующих сторон вСирии генерал-майор Евгений Харченко.
"По нашим учетным данным, сначала 2018 года вместа постоянного проживания вернулись более 20 тысяч беженцев (через пункт пропуска "Джейдет-Ябус" – ред.)",— отметил Харченко.
Многие беженцы изСирии были вынуждены провести вЛиване неодин год. Абдалла Ахмад эль-Асвад бежал вЛиван вместе ссемьей семь лет назад. "Там была сложная жизнь, я был разнорабочим, получал небольшие деньги. Когда вСирии стало безопасно, мы решили вернуться сюда",— рассказал он журналистам. По словам сирийца, вгороде Ялда вВосточной Гуте его ждут родственники.
По данным Центра примирения, число сирийских беженцев вЛиване составляет около1,5 миллиона человек, изних порядка 380 тысяч покинули страну сначалом боевых действий. Всего с18 июля изЛивана иИордании вернулись вСирию более 29 тысяч беженцев.