«Ծառուկյան» և «Ելք» խմբակցությունները սկսելու են ԸՕ փոփոխություններն ԱԺ բերելու համար արտահերթ նիստ գումարելու ստորագրահավաք
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Ծառուկյան» և «Ելք» խմբակցությունը ստորագրահավաք են սկսելու՝ հոկտեմբերի 29-ին արտահերթ նիստ գումարելու և Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների փաթեթը կրկին ԱԺ բերելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ հերթական նիստում այս մասին ասաց Ծառուկյան խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Այսօր «Ծառուկյան» դաշինքը «Ելք»-ի հետ կազմակերպում է ստորագրահավաք, որով երկուշաբթի արտահերթ նիստի օրակարգով կրկին լինելու է Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունը: Հորդորում եմ ՀՀԿ –ի այն գործընկերներին, որոնք նշում էին, որ նոր Ընտրական օրենսգիրքը շատ ավելի արդար և գրագետ ընտրական կարգ է սահմանում, չբոյկոտել, չտանել սադրանքների և մասնակցել Ընտրական օրենսգրքի քննարկմանը»,-ասաց Զոհրաբյանը:
Նա վստահեցրեց՝ այն պատգամավորները, ովքեր ի սկզբանե հավանություն են տվել օրենսգրքին, ներկա են լինելու և քվեարկելու են: Զոհրաբյանը նշեց՝ նրանք, ովքեր ուզում են, որ մեր երկրում տեղի ունենան արդար ընտրություններ՝ այնպիսի օրենսգրքով, որն ընտրությունների վստահելիության խնդիր չի առաջացնի, պետք է միանան ստորագրահավաքին:
Հոկտեմբերի 22-ի արտահերթ նիստում Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների փաթեթն ԱԺ-ում չհավաքեց բավարար ձայներ:

Yelk, Tsarukyan factions start petition to re-introduce electoral code bill in special session of parliament
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. The Yelk and Tsarukyan factions of the Armenian parliament are starting a petition to convene an extraordinary session on October 29 and once again bring the Electoral Code amendment bill package to parliament, Tsarukyan faction MP Naira Zohrabyan said today at the regular session.
“I urge HHK [Republican] colleagues, who were mentioning that the new Electoral Code is defining a more just and literate electoral procedure, not to boycott, not to lead to provocations and take part in the Electoral Code debates,” she said, adding that they are beginning the petition today.
According to her, the MPs who have endorsed the bill initially will attend the session and will vote.
She said that “all those who want fair elections to take place in the country with a code that won’t cause election trust issues should join the petition”.