ՀՅԴ-ն կողմ է քվեարկելու Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների փաթեթին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների փաթեթին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասի ԱԺ-ում փաթեթի առաջին ընթերցմանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
«Ընտրական օրենսգրքին մենք նայում ենք առանձնաբար: Միշտ կողմ ենք քվեարկել այն նախագծերին, որոնք առաջընթաց են ապահովում: Արարատ Միրզոյանի հետ քննարկմանն արդեն ասել ենք, որ քանի որ փոփոխությունների ուղղությունը ճիշտ է, մենք չենք կարող սրան դեմ լինել»,-ասաց Ռուստամյանը:
Նա նկատեց՝ ընտրական օրենսգրքում դրական տեղաշարժեր կան, ինչու պետք է դեմ քվեարկեն: Միևնույն ժամանակ այս ընտրական օրենսգրքով հապշտապ ընտրությունների գնալը սխալ են համարում: Օրենսգրքի ընդունման համար 24-ժամյա ռեժիմի ընդունումը ևս սխալ է համարում:
Ռուստամյանը նշեց նաև՝ Ընտրական օրենսգրքում իրենց երեք առաջարկները չեն ընդունել ժամանակի սղության պատճառաբանությամբ:
Ավելի վաղ ՀՅԴ-ն հայտարարություն էր տարածել, որ մասնակցելու է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին:

ARF to vote in favor of package of changes in Electoral Code
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. The ARF faction of the Armenian Parliament will vote in favor of the package of changes of the Electoral Code, ARF faction head Armen Rustamyan told reporters at a briefing, reports Armenpress.
“We view the Electoral Code separately. We have always voted in favor of the drafts which ensure progress. During the discussion with Ararat Mirzoyan we already said that as the direction of changes is right, we cannot oppose it”, Rustamyan said.
He added that there are positive shifts in the Electoral Code, and there is no reason to vote against. At the same time they consider wrong holding early elections by this Electoral Code.
He informed that their three proposals have not been adopted in the Electoral Code due to lack of time.
Earlier the ARF announced that it will participate in the snap parliamentary elections.
The Republican Party of Armenia (RPA) said they will vote against the package of changes of the Electoral Code.