Իսրայելն ի պատասխան հրթիռակոծման փակել Է բոլոր հսկիչ անցակետերը Գազայի հետ սահմանին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելն ի պատասխան իր տարածքի հրթիռակոծման որոշում Է ընդունել փակել բոլոր հսկիչ անցակետերը Գազայի հետ սահմանին եւ եռակի՝ 9 ծովային մղոնից (16,5 կմ) մինչեւ 3 մղոն, կրճատել ձկնորսության գոտին Միջերկրական ծովում՝ միջատարածքի մերձակա ջրատարածքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 17-ին հայտնել Է Իսրայելի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
«Պաշտպանության նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը հրամայել Է փակել «Էրեզ» հսկիչ անցակետը (օգտագործվում Է քաղաքացիների անցնելու համար) եւ «Քերեմ Շալոմ» հսկիչ անցակետը (օգտագործվում Է բեռների տեղափոխումների համար), ինչպես նաեւ Գազայի հատվածի մոտ ձկնորսության գոտին կրճատել մինչեւ 3 ծովային մղոն,- ասված Է գերատեսչության կողմից տարածված հաղորդագրության մեջ:- Իսրայելի պաշտպանության նախարարն այդ որոշումն ընդունել Է Իսրայել Պետության տարածքի հրթիռակոծումից հետո»:
Ինչպես արդեն տեղեկացվել Է, իսրայելացի զինվորականները հոկտեմբերի 17-ին Գազայի հատվածից հրթիռի արձակում են գրանցել հրեական պետության տարածք: Times of Israel թերթը նշում Է, որ հրթիռը պայթել Է Բեեր Շեւայի տներից մեկի բակում: Թերթի տվյալներով հրթիռակոծման հետեւանքով վիրավորներ չկան, բայց վնաս Է պատճառվել: 200-հազարանոց Բեեր Շեւան գտնվում Է Գազայի հատվածից 40 կիլոմետր արեւելք ընկած շրջանում: Այդ քաղաքի հրթիռակոծումներն Իսրայելը դիտում Է որպես լուրջ Էսկալացում:
Հրթիռակոծմանն ի պատասխան Իսրայելի ռազմաօդային ուժերի կործանիչներն արդեն «սկսել են Գազայի հատվածում հարվածներ հասցնել ահաբեկչական թիրախներին», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Израиль закрыл все КПП на границе с Газой в ответ на ракетные обстрелы
Израиль принял решение закрыть все КПП на границе с сектором Газа и сократить зону рыболовства в Средиземном море у анклава в три раза - с 9 морских миль (16,5 км) до 3 морских миль (5,5 км) в ответ на ракетные обстрелы израильской территории.Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщила в среду пресс-служба министерства обороны государства.
"Министр обороны Авигдор Либерман приказал закрыть КПП "Эрез" [используется для прохода граждан} и КПП "Керем-Шалом" [используется для грузовых перевозок], а также сократить зону рыболовства у сектора Газа до 3 морских миль, - говорится в распространенном ведомством коммюнике. - Министр обороны Израиля принял такое решение после ракетного обстрела территории Государства Израиль".
Палестинские радикалы в среду ночью выпустили из сектора Газа ракету по 200-тысячному городу Беэр-Шева на юге Израиля.
В ответ на ракетные обстрелы истребители ВВС Израиля уже "начали наносить удары по террористическим целям в секторе Газа", сообщила армейская пресс-служба.