Նիկոլ Փաշինյանն Ազնավուրի մահը համամարդկային կորուստ է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շառլ Ազնավուրի մահը համամարդկային կորուստ է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 1-ին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի ուղիղ եթերում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Դժվար է հավատալ, որ մարդը, ով դարաշրջան ու պատմություն է կերտել և ծառայել իր ժողովրդին, որովհետև Ազնավուրն ասում էր, որ հարյուր տոկոսով ֆրանսիացի է, և հարյուր տոկոսով հայ, այսօր այլևս մեզ հետ չէ:
Սա իսկապես ցավալի օր է մեր ժողովրդի ու մեր երկրի պատմության համար: Մահացել է ՀՀ Ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրը:
Ես ուզում եմ Հայաստանի Հանրապետության ու հայ ժողովրդի անունից իմ ցավակցությունը հայտնել մեզ բոլորիս: Ցավակցել հայ ժողովրդին, Ֆրանսիայի ժողովրդին, ամբողջ աշխարհում նրա արվեստի սիրահարներին: Սա մեծ համամարդկային կորուստ է, որովհետև Ազնավուրը մարդ է, ով ստեղծել է ոչ միայն ազգային, այլև համամարդկային արժեքներ, որոնք երկար տարիներ մարդկությանը կուղեկցեն դեպի սեր ու համերաշխություն, և մարդկանց կմղեն դեպի առաքինին»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Кончина Шарля Азнавура - общечеловеческая потеря: Никол Пашинян
Кончина Шарля Азнавура - общечеловеческая потеря. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Трудно поверить, что человека, который создал эпоху и историю и служил своему народу, потому что Азнавур говорил, что он на сто процентов француз и на сто процентов армянин, больше нет с нами.
Это действительно скорбный день для истории нашего народа и нашей страны. Скончался Национальный герой Армении Шарль Азнавур.
Я хочу выразить свои соболезнования всем нам от имени Республики Армения и армянского народа. Выразить соболезнования армянскому народу, французскому народу и всем любителям его искусства по всему миру. Это великая всеобщая утрата, потому что Азнавур - это человек, который создал не только национальные, но и общечеловеческие ценности, которые в течение многих лет будут сопровождать человечество на пути любви и солидарности и будут подталкивать людей к великому”, - подчеркнул Пашинян.