Ստալինգրադի եւ Կուրսկի հերոսների ժառանգներն ազատագրեցին Շուշին ադրբեջանական օկուպացիայից. Էդուարդ Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 1-ին Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի երեւանյան մասնաճյուղում մասնակցել է Ստալինգրադի եւ Կուրսկի հերոսական ճակատամարտերի հաղթանակների 75-րդ տարեդարձին նվիրված միջազգային գիտաժողովի բացման արարողությանը եւ հանդես եկել ելույթով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով գիտաժողովին մասնակցող ՀՀ ԱԺ պատգամավորներին, արտասահմանից Հայաստան ժամանած հյուրերին, դեսպաններին, դիվանագետներին եւ ներկաներին՝ Էդուարդ Շարմազանովը մասնավորապես նշել է.
«Հարգելի հայրենակիցներ, սիրելի հյուրեր, ներկաներ,
ՀՀ Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից պատիվ ունեմ ողջունելու համաժողովի մասնակիցներին:
Այս տարին հոբելյանական է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ժողովուրդների համար, քանի որ լրանում է Ստալինգրադի եւ Կուրսկի հերոսական ճակատամարտերի 75-րդ տարեդարձը: Այդ երկու ճակատամարտերը եւ հաղթանակները վճռեցին Հայրենական մեծ պատերազմի հետագա ընթացքը:
Թե՛ Ստալինգրադի, թե՛ Կուրսկի հաղթանակներում իրենց ծանրակշիռ ներդրումն են ունեցել հայ ժողովրդի զավակները: Պատիվ ունեմ հայտարարելու, որ ես Ստալինգրադի ճակատամարտի մասնակից Պետրոս Ավագյանի թոռն եմ, իմ պապն էլ երեսուն հազար իր հայ եղբայրների նման մասնակցել է այդ ճակատամարտին: Երեսուն հազար հայերից տասը հազարը զոհվեցին` հաղթանակ պարգեւելով մեր ժողովուրդներին ընդդեմ ֆաշիզմի: Ստալինգրադում պարտություն կրելուց հետո գերմանական Վերմախտը ցանկացավ ռեւանշի հասնել Կուրսկում:
Կուրսկի հաղթանակն ունի մեծ նշանակություն. այնտեղ խորհրդային զինվորը բացեց դեպի Բեռլին գնալու ճանապարհը: Այդ ճակատամարտում իր զինվորական տաղանդով փայլեցին Հովհաննես Բաղրամյանն ու Համազասպ Բաբաջանյանը, Արմենակ Խանփերյանցն ու Աշոտ Ղազարյանը: Նրանցից շատերը ոչ միայն Հայաստանի Խորհրդային Հանրապետության, այլ նաեւ Արցախի զավակներ էին եւ հենց Ստալինգրադի ու Կուրսկի հերոսների ժառանգները տասնամյակներ անց ադրբեջանական օկուպացիայից ազատագրեցին Արցախն ու նրա վաղեմի մայրաքաղաք Շուշին:
Հարգելի գործընկերներ, այսօր, երբ մեր պետությունների ու ժողովուրդների առջեւ ծառացած են նոր մարտահրավերներ, մենք պետք է մեր վճռական «ոչ»-ն ասենք ֆաշիզմի, այլատյացության եւ ռազմական հռետորաբանության ցանկացած դրսեւորման: Մենք՝ որպես ՀԱՊԿ անդամ երկրների ներկայացուցիչներ, պարտավոր ենք լինել միասնական»:

Наследники участников Курской и Сталинградской битв освободили Шуши от азербайджанской оккупации: Эдуард Шармазанов
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов в филиале МГУ имени М. В. Ломоносова в Ереване сегодня, 1 октября, принял участие в церемонии открытия международной научной конференции, посвященной 75-летию побед в Курской и Сталинградской битвах. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
Приветствуя участвующих в научной конференции депутатов парламента РА, прибывших из-за границы гостей, послов, дипломатов и присутствующих, Э. Шармазанов, в частности, отметил:
«Свой весомый вклад в победу, как в Курской, так и Сталинградской битвах внесли сыны армянского народа. Имею честь сообщить, что я являюсь внуком участника Сталинградской битвы – Петроса Авагяна. Мой дед так же, как и остальные 30 тысяч армян, участвовал в этой битве. Наследники участников Курской и Сталинградской битв освободили Шуши от азербайджанской оккупации.
10 из 30 тысяч армян погибли в ходе этой битвы, одержав победу наших народов над фашизмом. После поражения в Сталинградской битве германский вермахт пожелал взять реванш при Курской битве. Победа в Курской битве имеет огромное значение: здесь советские солдаты открыли путь в Берлин».
Он также отметил, когда наши государства и народы сталкиваются с новыми вызовами, мы должны сказать своё решительное «нет» любому проявлению фашизма, ксенофобии и военной риторики.