Կայացել է «Սասնա ծռեր» կուսակցության հիմնադիր համագումարը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սասնա Ծռեր» կուսակցությունը որդեգրում է ազգային առաքելությանը միտված և Առաջին Հանրապետության ժառանգորդության վրա հիմնված իրավաքաղաքական հայեցակարգ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 29-ին կայացավ «Սասնա ծռեր» կուսակցության հիմնադիր համագումարը:
««Սասնա ծռեր»-ը լինելու է մեր պատկերացրած պետության հենասյուներից մեկը»,- ասաց «Հիմնադիր խորհրդարան»-ի քարտուղարության համակարգող Ժիրայր Սեֆիլյանը:
«Սասնա ծռեր» խմբավորման խոսնակ Վարուժան Ավետիսյանն էլ հավելեց, որ ժամանակն է վերստանձնելու հայության համամարդկային առաքելությունը, որը բխում է «Սասնա ծռեր» էպոսում հավատամքային համակարգից:
«Ամեն բան, այդ թվում ազգը կորցնում է ամեն ինչ և ինքն էլ ի վերջո կորչում է, եթե հետամուտ չի լինում իր առաքելությանը: Մենք ևս շեղվել ենք մեր առաքելությունից, և դա է պատճառը այն ամենի, ինչ մինչև օրս տեղի են ունում մեզ հետ, մնացյալը շղթաների օղակներ են»,-ասաց նա:
Վարուժան Ավետիսյանը հավելեց, որ «Սասնա Ծռեր» կուսակցությունը որդեգրում է ազգային առաքելությանը միտված և Առաջին Հանրապետության ժառանգորդության վրա հիմնված իրավաքաղաքական հայեցակարգ:

From gunmen to politicians: Sasna Tsrer holds inaugural party congress
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. The Sasna Tsrer (Daredevils of Sassoun) political party is adopting a legal-political concept based on succession of the First Republic and aimed at national mission. The party held its inaugural congress today, on September 29.
Sasna Tsrer was the armed group that stormed into a police station in Yerevan and took hostages, demanding the resignation of the then-government in 2016. The attack left three police officers dead.
“Sasna Tsrer will be one of the pillars of the state that we imagine,” said Zhirayr Sefilian, coordinator of the Board of the Founding Parliament movement.
Varuzhan Avetisyan, spokesperson of Sasna Tsrer, said that “it’s time to reassume the universal mission of Armenians which stems from credo in the Sasna Tsrer epic.
“Everything, including a nation, loses everything and eventually gets lost itself if it doesn’t follow its mission. We too have deviated from our mission, and this is the reason of what is happening to us until this day, the other things are circles of chains,” he said. Avetisyan was one of the gunmen during the 2016 attack.
Members of Sasna Tsrer were recently released from pre-trial detention by courts but the proceedings are still ongoing.