Ճապոնիայում հարյուրավոր չվերթներ են չեղարկվել «Ջեբի» թայֆունի մոտենալու պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայում գրեթե 270 չվերթ Է չեղարկվել «Ջեբի» հզոր թայֆունի մոտենալու պատճառով, որը կղզիներին կհասնի սեպտեմբերի 4-ին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է NHK հեռուստաալիքը:
Երկրի գլխավոր օդերեւութաբանական գործակալության տվյալներով՝ ցիկլոնը, որն ընթացիկ սեզոնում ստացել Է 21-րդ կարգային համարը, գտնվում Է Կագոսիմայի պրեֆեկտուրայից 320 կմ հարավ ընկած շրջանում եւ դեպի հյուսիս Է շարժվում ժամում 20 կմ արագությամբ: Կենտրոնում քամու արագությունը հասնում Է վայրկյանում 45 մետրի, պոռթկումների ժամանակ՝ վայրկյանում 60 մետրի:
Մասնագետները նշում են, որ ցիկլոնը, որը կարող Է ուժեղագույնը դառնալ Ճապոնիայում վերջին քառորդ դարում, իր հետ բերում Է փոթորկալի քամիներ, եւ հորդորում են բնակիչներին ուշադիր հետեւել եղանակի կանխատեսումներին: Օդերեւութաբանները նաեւ նախազգուշացնում են ծովում 12 մետրանոց ալիքների հայտնվելու վտանգի մասին:
Ներկայում չեղարկված Է 268 ավիչվերթ: Խափանումներ են դիտվում երկաթուղային հաղորդակցության մեջ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Японии отменили около 270 авиарейсов из-за тайфуна "Джеби", сообщили СМИ
Почти 270 авиарейсов были отменены вЯпонии всвязи сприближением мощного тайфуна "Джеби", который подойдет костровам вовторник, передаетАрменпресссо ссылкой наРИА Новости.
По данным главного метеорологического агентства страны, циклон, получивший 21-й порядковый номер втекущем сезоне, находится в320 километрах кюгу отпрефектуры Кагосима ипродвигается насевер соскоростью 20 километров вчас.
Давление вцентре циклона составляет 945 гектопаскалей. Скорость ветра вцентре достигает 45 метров всекунду, припорывах доходит до60 метров всекунду.
Специалисты подчеркивают, что циклон, который может стать сильнейшим запоследнюю четверть века вЯпонии, несет ссобой ураганные ветра, ипризывают жителей внимательно следить запрогнозами погоды. Синоптики также предупреждают оповышении волн наморе до12 метров, всвязи счем просят жителей прибрежных районов неприближаться кбереговой линии, арыбаков— отказаться отвыхода вморе.
По данным телеканала NHK, внастоящее время отменены 268 авиарейсов. Наблюдаются перебои вжелезнодорожном сообщении.