ԱՄՆ-ի նախագահը հիասթափվել Է Էրդողանից
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Է, որ հիասթափվել Է Թուրքիայի ղեկավար Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանից այն պատճառով, որ Անկարան հրաժարվում Է ազատել կալանավորված ամերիկացի պաստոր Էնդրյու Բրանսոնին: Այս մասին նա հայտարարել Է Bloomberg գործակալությանը տված հարցազրույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես խիստ հիասթափված եմ նրանից: Տանուլ տվածը դեռ հետ կբերեմ, տեսնենք՝ ինչ կստացվի»,- ասել Է նա: Սկզբնապես Թրամփն ընդհանրապես չԷր ցանկանում մեկնաբանել ամերիկա-թուրքական հարաբերությունները՝ հայտարարելով, թե իր համար դա ցավոտ հարց Է:
Անկարան Բրանսոնին մեղադրում Է լրտեսության եւ պետական հեղաշրջում նախապատրաստելու մեջ: Պաստորը գտնվում Է տնային կալանքի տակ: Վաշինգտոնը պահանջել Է նրա հանձնումը, բայց մերժում Է ստացել, ինչից հետո սահմանել Է թուրքական պողպատի եւ ալյումինի մաքսեր: Բացի դրանից, ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ Է սահմանել Թուրքիայի ներքին գործերի եւ արդարադատության նախարարների նկատմամբ: Ի պատասխան Թուրքիան բարձրացրել Է ամերիկյան ապրանքների, այդ թվում՝ ալկոհոլի, կոսմետիկայի եւ ծխախոտի ներկրման տուրքերը:
Վաշինգտոնում գտնում են, որ պաստորին կալանավորելով Թուրքիայի իշխանությունները վրեժ են լուծում այն բանի համար, որ ԱՄՆ-ը չի ցանկանում Թուրքիային հանձնել ընդդիմադիր քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին՝ Անկարայի վարկածով երկրում հեղաշրջման փորձի կազմակերպչին:

Трамп разочаровался в Эрдогане
Президент СШАДональд Трампзаявил, что разочаровался в турецком лидере Реджепе Тайипе Эрдогане из-за отказа Анкары освободить арестованного американского пастораЭндрю Брансона. Об этом он заявил в интервьюагентству Bloomberg, передаетАрменпресссо ссылкой наLenta.ru.
«Я очень разочарован в нем. Еще отыграюсь, посмотрим, как все сложится», — сказал он. Изначально Трамп вообще не хотел комментировать американо-турецкие отношения, заявив, что для него это болезненный вопрос.
Анкара обвиняет Брансона в шпионаже и подготовке госпереворота. Пастор находится под домашним арестом. Вашингтон потребовал его выдачи, но получил отказ, после чего ввел пошлины на турецкие сталь и алюминий. Кроме того, США ввели санкции в отношении турецких министров внутренних дел и юстиции. В ответ Турция повысила сборы за ввоз американских товаров, в том числе алкоголя, косметики и табака.
В Вашингтоне считают, что пастор арестован в отместку за нежелание США выдать Турции оппозиционного проповедникаФетхуллаха Гюлена— организатора, по версии Анкары, попытки переворота.