Ժամանակը ցույց կտա, որ Սահմանադրական բարեփոխումներն անհրաժեշտ էին. Էդուարդ Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետական կուսակցությունը չի կիսում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի այն տեսակետը, թե Սերժ Սարգսյանը ձախողվեց Սահմանադրական բարեփոխումների և վարչապետի աթոռին տեղափոխվելու փորձ կատարելու պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին օգոստոսի 29-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Շարմազանովի խոսքով` Սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ Քոչարյանի գնահատականները նորություն չեն:
«Սահմանադրական բարեփոխումներին դեմ արտահայտվողները, այդ թվում նաև Ռոբերտ Քոչարյանը, իրենց գնահատականներն են հնչեցրել: Ես կարող եմ միայն վերահաստատել իմ կարծիքը, և մեր կուսակցության կարծիքը. սահմանադրական բարեփոխումների և խորհրդարանական կառավարման ձևի անցնելու անհրաժեշտությունը կար, և գտնում եմ, որ դա շատ դրական քայլ էր Հայաստանում ժողովրդավարության և ազգային անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ: Ժամանակը ցույց կտա, որ խորհրդարանական համակարգին ամբողջական անցումը բխում էր պետության անվտանգության և պետական շահի գերակայությունից»,- ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա չի կիսում նաև երկրորդ նախագահի այն տեսակետը, թե Սերժ Սարգսյանը Սահմանադրությունը փոխել է երրորդ ժամկետով պաշտոնավարելու համար: ՀՀԿ խոսնակի խոսքով` ապրիլի 17-ին Սերժ Սարգսյանի ընտրությունը բխում էր ՀՀ պետական շահից:
«Այն ժամանակ ՀՀԿ-ն ընտրություններում քաղաքական մեծամասնություն էր ստացել, և, ըստ Սահմանադրության, մենք պետք է որոշեինք, թե ում պետք է վստահենք վարչապետի պաշտոնը: Մենք մեր թիմում ավելի պատրաստված, ավելի իմաստուն, Ազգային անվտանգությունն ավելի լավ գիտակցելու և Արցախի շահը պաշտպանելու ավելի փորձառու գործիչ, քան Սերժ Սարգսյանն է, չունենք»,- նշեց Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահը չբացառեց, որ իրենք կարող են համագործակցել Ռոբերտ Քոչարյանի հետ՝ չնայած վերոնշյալ հարցերում ունեցած տարակարծություններին:
«Մենք ունենք մեր քաղաքական օրակարգը, մենք պատրաստ ենք հանուն ՀՀ ամրապնդման պայքարել բոլոր այն գործիչների հետ, որոնք կկիսեն մեր կարծիքը: Մեր պայքարը ոչ թե ընդդեմ ինչ-որ մեկի է, այլ հանուն մեր հայրենիքի ամրապնդման»,- ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
Էդուարդ Շարմազանովը նաև նշեց, որ ՀՀ երկրորդ նախագահն ասելիք և անելիք ունի քաղաքականության մեջ:
Օգոստոսի 28-ին ռուսական НТВ հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը նշել է, որ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ձախողման և ապրիլին տեղի ունեցած հեղափոխության պատճառը Սարգսյանի նախաձեռնած Սահմանադրական բարեփոխումներն ու երրորդ ժամկետով պաշտոնավարելու ձգտումն էին:

Necessity of 2015 constitutional reforms will be proved by time, Republicans say
YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS. Republicans disagree with former President Robert Kocharyan’s opinion whereby former President Serzh Sargsyan failed because of the Constitutional reforms and the attempt to take office as prime minister, Republican Party (HHK) spokesperson Eduard Sharmazanov told reporters today in the parliament.
Sharmazanov, who also serves as Deputy Speaker of Parliament, said that Kocharyan’s opinions about the Constitutional reforms aren’t new.
“Oppositionists of the constitutional reforms, including Robert Kocharyan, have expressed their assessments. I can only reiterate my opinion and our party’s opinion: there was a necessity for the constitutional reforms and for transitioning into a parliamentary system of administration, and I find it to be a very positive step in terms of strengthening democracy and national security in Armenia. Time will show that the complete transition into a parliamentary system stemmed from priorities of state security and state interest,” Sharmazanov said.
He also disagrees with Kocharyan over the latter’s opinion that Serzh Sargsyan amended the Constitution to rule for a third term. According to Sharmazanov, Serzh Sargsyan’s April 17 election stemmed out of state interests of Armenia.
“At that time the HHK garnered political majority in the election and according to the Constitution we had to decide whom to entrust the office of prime minister. We in our team do not have a more prepared, more wise, more experienced figure to realize national security and protect Artsakh’s interest other than Serzh Sargsyan,” Sharmazanov said.
However, Sharmazanov also did not rule out that Republicans might cooperate with Robert Kocharyan despite the disagreements over the abovementioned issues.
“We have our political agenda, we are ready to struggle for the strengthening of the Republic of Armenia together with all those figures who share our opinion. Our struggle isn’t against any particular one, but rather for the strengthening of our homeland,” he said.
Eduard Sharmazanov also noted that Kocharyan has still things to say and do in politics.
In an interview to the Russian NTV, former President of Armenia Robert Kocharyan had said that Sargsyan’s failure and the revolution of April was caused by the Constitutional reforms initiated by Sargsyan himself and his aspiration to maintain power for a third term.