Թրամփը վերջին 100 տարվա ընթացքում դարձել Է ԱՄՆ-ի առաջին նախագահը, որն ընտանի կենդանի չունի
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դոնալդ Թրամփը վերջին 100 տարվա ընթացքում դարձել Է ԱՄՆ-ի առաջին նախագահը, որը ոչ մի ընտանի կենդանի չունի: Այս դիտարկումն արել Է ամերիկյան Business Insider ինտերնետ-հրատարակությունը, որն օգոստոսի 28-ին հոդված Է հրապարակել այն ամենահայտնի ընտանի կենդանիների մասին, որոնք պետության ղեկավարներին Էին պատկանում ԱՄՆ-ի ավելի քան 200-ամյա պատմության ընթացքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նշվում Է, որ ԱՄՆ-ի նախագահների շրջանում ամենատարածված կենդանին եղել Է շունը, ընդ որում՝ 45 ղեկավարներից 30-ն ունեցել Է գոնե մեկ շուն, որը տերերի հետ միասին ապրել Է Սպիտակ տան Արեւմտյան թեւում: Երկրի գլխավոր նստավայրում ընտանի կենդանիներ պահելու ավանդույթի սկիզբը դրել Է ԱՄՆ-ի առաջին նախագահ Ջորջ Վաշինգտոնը (1789-1797 թթ.), որն Սպիտակ տան առջեւի փոքրիկ մարգագետնում ման Էր տալիս ամերիկյան ֆոքսհաունդ ցեղատեսակի իր սիրեցյալին:
ԱՄՆ-ի տասնվեցերորդ նախագահ Աբրահամ Լինքոլնը (1861-1865 թթ.) Արեւմտյան թեւում պահում Էր որսորդական շուն՝ Ֆիդո անունով քերծեին:
Երեսունմեկերորդ նախագահ Հերբերթ Հուվերը (1929-1933 թթ.) սիրում Էր լուսանկարվել իր գերմանական գամփռների հետ: Ֆալա անունով շոտլանդական թերիերը պատմության մեջ մտել Է այն բանի շնորհիվ, որ հաճախակի Էր ուղեկցում իր տիրոջը՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Ֆրանկլին Դելանո Ռուզվելտին, եւ նրա հետ միասին հատնվում կինո- եւ ֆոտոխցիկների օբյեկտիվում:
ԱՄՆ-ի երեսուներեքերորդ նախագահ Հարրի Թրումենը (1945-1953 թթ.) հոգի Էր տալիս Ֆելլեր անունով իր սիրելի կոկեր-սպանիելի համար:
Շների մեծ սիրահար Էր Միացյալ Նահանգների 35-րդ նախագահ Ջոն Ֆիցջելալդ Քենեդին (1961-1963 թթ.): Նա միանգամից վեց ընտանի կենդանի ուներ: Սպիտակ տան ղեկավարներից վերջինը, որը շներ Էր պահում, եղել Է ԱՄՆ-ի 44-րդ նախագահ Բարաք Օբաման (2009-2017 թթ.), որն ուներ պորտուգալական վասսերհունդ ցեղատեսակի երկու շուն՝ Բո եւ Սաննի անուններով:
Ինչպես նշում Է Business Insider-ը, ԱՄՆ-ի ներկայիս ղեկավար Դոնալդ Թրամփը դեռեւս ընտանի կենդանի ձեռք չի բերել այն պահից, երբ տեղափոխվել Է Սպիտակ տուն: Ինչպես պնդում Է հրատարակությունը, ԱՄՆ-ի վերջին ղեկավարը, որն իր նստավայրում շուն չի պահել, եղել Է ԱՄՆ-ի 25-րդ նախագահ Ուիլյամ Մակքինլին (1897-1901 թթ.), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп стал первым президентом США за последние 100 лет, у которого нет домашнего питомца
Дональд Трамп стал первым за последние 100 лет президентом США, у которого нет ни одного домашнего питомца. Такое наблюдение сделало американское интернет-изданиеBusiness Insider, опубликовавшее во вторник статью о самых известных домашних животных, принадлежавших главам государства за более чем 200-летнюю историю США,передаетАрменпресссо ссылкой наТасс.
Отмечается, что самым популярным питомцем у американских президентов были собаки, причем у 30 из 45 лидеров была хотя бы одна собака, которая жила вместе с хозяевами в Западном крыле Белого дома. Начало традиции содержать домашних животных в главной резиденции страны положил первый президент США Джордж Вашингтон (1789-1797), выгуливавший на лужайке перед Белым домом своего любимца породы американский фоксхаунд.
Шестнадцатый президент США Авраам Линкольн (1861-1865) держал в Западном крыле охотничьего пса - гончую по кличке Фидо. Тридцать первый президент Герберт Гувер (1929-1933) любил фотографироваться со своими немецкими овчарками. Шотландский терьер по кличке Фала вошел в историю благодаря тому, что частенько сопровождал своего хозяина президента США Франклина Делано Рузвельта (1933-1945) и попадал вместе с ним в объективы кино- и фотокамер.
Тридцать третьему президенту США Гарри Трумэну (1945-1953), который души не чаял в своем милом кокер-спаниеле по кличке Феллер.
Большим любителем собак был 35-й американский президент Джон Фицджеральд Кеннеди (1961-1963). У него было сразу 6 домашних питомцев. Последним из глав Белого дома, кто держал собак, был 44-й президент Барак Обама (2009-2017), у которого были два собаки породы португальский вассерхунд по кличке Бо и Санни. Как отмечает Business Insider, нынешний руководитель США Дональд Трамп еще не завел домашнего питомца с того момента, как переехал в Белый дом. Как утверждает издание, последним американским лидером, который не держал в своей резиденции собак, был 25-й президент США Уильям Маккинли (1897-1901).