Արա Բաբլոյանը հանդիպել է Չեխիայի վարչապետի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Պաշտոնական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունն օգոստոսի 24-ին հանդիպել է Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի հանրային կապերի վարչությունից, Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է Չեխիայի վարչապետին` խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի կողմից նրա ղեկավարած կառավարության հաստատվելու կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է Չեխիայի հետ բազմոլորտ հարաբերությունների ընդլայնումը` վերահաստատելով Հայաստանի շահագրգռվածությունը քաղաքական երկխոսության շարունակականության ապահովման, առեւտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնման եւ մարդկային շփումների ակտիվացման հարցում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ հայ-չեխական համագործակցության օրակարգում կարեւոր տեղ է զբաղեցնում նաեւ Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցությունը: Արա Բաբլոյանի խոսքով` Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը նոր էջ է բացել Հայաստանի ու Եվրոպական միության հարաբերություններում:
Արա Բաբլոյանը գոհունակություն է հայտնել Չեխիայի կառավարության` զարգացմանն ու վերափոխմանն ուղղված որոշ ծրագրերում Հայաստանին ընդգրկելու կապակցությամբ եւ հույս հայտնել, որ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրառման համատեքստում Չեխիան Հայաստանին կընդգրկի թիրախային երկրների շարքում:
Խոսելով հայ-չեխական տնտեսական կապերի մասին` Արա Բաբլոյանը գոհունակություն է հայտնել վերջին տարիների ընթացքում այդ հարաբերությունների ամրապնդման կապակցությամբ` միաժամանակ նշելով, որ ներուժը դեռ սպառված չէ: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանն ակնկալում է չեխ գործարարների կողմից ուղղակի ներդրումներ Հայաստանի տնտեսությունում:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ ՀՀ կառավարության փոփոխությունից հետո արդեն իսկ նշանակված է տնտեսական հարցերով երկկողմ միջկառավարական հանձնաժողովի հայկական կողմից համանախագահը եւ տարվում են հանձնաժողովի չորրորդ նիստի նախապատրաստական աշխատանքները:
Ողջունելով հայկական պատվիրակությանը` Չեխիայի վարչապետն անդրադարձել է հայ-չեխական հարաբերությունների կարեւորությանը: Անդրեյ Բաբիշը ներկայացրել է Չեխիայում ներքաղաքական դրությունը, գոհունակությամբ փաստել, որ երկրում արձանագրվում է կայուն տնտեսական աճ:
Չեխիայի վարչապետը տեղեկացրել է, որ Եվրոպական միությունում դինամիկ փոփոխություններ են տեղի ունենում, առկա են մի շարք խնդիրներ, որոնք լուծումներ են պահանջում, ինչպես օրինակ փախստականների խնդիրները:

Speaker of Parliament of Armenia meets Prime Minister of Czech Republic
YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. Armenia’s delegation led by Speaker of the Parliament Ara Babloyan met on August 24 Prime Minister of the Czech Republic Andrej Babiš on the sidelines of the official visit in Prague, the Parliament told Armenpres.
Speaker Babloyan congratulated the Czech PM on the approval of the cabinet led by him by the Chamber of Deputies of the parliament.
During the meeting Ara Babloyan attached importance to the expansion of multi-sector cooperation with the Czech Republic, reaffirming Armenia’s interest to ensure the continuation of political dialogue, expand the commercial cooperation and boost human contacts.
The Speaker said the Armenia-EU mutual partnership plays an important role in the Armenian-Czech cooperation agenda. According to him, the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement opened a new page in the relations of Armenia and the EU.
Ara Babloyan expressed hope that in the context of the implementation of the Armenia-EU Agreement, Czech Republic will include Armenia in the list of targeted countries.
Talking about the Armenian-Czech economic ties, the Speaker of the Parliament expressed satisfaction over the strengthening of these relations in the recent years, at the same time stating that the potential is not consumed yet. He said Armenia expects direct investments from Czech businessmen in its economy.
Welcoming the Armenian delegation, the Czech PM attached importance to the bilateral relations. He presented the domestic political situation in the Czech Republic and stated that the country is recording a stable economic growth.
The Czech PM informed that dynamic changes are taking place in the EU, some issues exist which require solutions, for instance, the refugee issue.