Արա Բաբլոյանը հանդիպել է Չեխիայի վարչապետի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Պաշտոնական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունն օգոստոսի 24-ին հանդիպել է Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի հանրային կապերի վարչությունից, Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է Չեխիայի վարչապետին` խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի կողմից նրա ղեկավարած կառավարության հաստատվելու կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է Չեխիայի հետ բազմոլորտ հարաբերությունների ընդլայնումը` վերահաստատելով Հայաստանի շահագրգռվածությունը քաղաքական երկխոսության շարունակականության ապահովման, առեւտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնման եւ մարդկային շփումների ակտիվացման հարցում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ հայ-չեխական համագործակցության օրակարգում կարեւոր տեղ է զբաղեցնում նաեւ Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցությունը: Արա Բաբլոյանի խոսքով` Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը նոր էջ է բացել Հայաստանի ու Եվրոպական միության հարաբերություններում:
Արա Բաբլոյանը գոհունակություն է հայտնել Չեխիայի կառավարության` զարգացմանն ու վերափոխմանն ուղղված որոշ ծրագրերում Հայաստանին ընդգրկելու կապակցությամբ եւ հույս հայտնել, որ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրառման համատեքստում Չեխիան Հայաստանին կընդգրկի թիրախային երկրների շարքում:
Խոսելով հայ-չեխական տնտեսական կապերի մասին` Արա Բաբլոյանը գոհունակություն է հայտնել վերջին տարիների ընթացքում այդ հարաբերությունների ամրապնդման կապակցությամբ` միաժամանակ նշելով, որ ներուժը դեռ սպառված չէ: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանն ակնկալում է չեխ գործարարների կողմից ուղղակի ներդրումներ Հայաստանի տնտեսությունում:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ ՀՀ կառավարության փոփոխությունից հետո արդեն իսկ նշանակված է տնտեսական հարցերով երկկողմ միջկառավարական հանձնաժողովի հայկական կողմից համանախագահը եւ տարվում են հանձնաժողովի չորրորդ նիստի նախապատրաստական աշխատանքները:
Ողջունելով հայկական պատվիրակությանը` Չեխիայի վարչապետն անդրադարձել է հայ-չեխական հարաբերությունների կարեւորությանը: Անդրեյ Բաբիշը ներկայացրել է Չեխիայում ներքաղաքական դրությունը, գոհունակությամբ փաստել, որ երկրում արձանագրվում է կայուն տնտեսական աճ:
Չեխիայի վարչապետը տեղեկացրել է, որ Եվրոպական միությունում դինամիկ փոփոխություններ են տեղի ունենում, առկա են մի շարք խնդիրներ, որոնք լուծումներ են պահանջում, ինչպես օրինակ փախստականների խնդիրները:

Встреча Ара Баблояна с премьер-министром Чехии
Находящаяся в Чехии с официальным визитом делегация во главе со спикером НС РА Ара Баблояном 24 августа провела встречу с премьер-министром Чехии Андреем Бабичем.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ НС РА, глава парламента Армении поздравил премьера Чехии с утверждением его правительства в Палате депутатов парламента.
Ара Баблоян подчеркнул важность расширение отношений с Чехий во разных сферах, подтвердив заинтересованность Армении в обеспечении перманентности политического диалога, расширении торгово-экономического сотрудничества и активизация общественных контактов.
Глава НС РА отметил, что в повестке армяно-чешской повестки важное место занимают и отношения Армения-ЕС. По словам Баблояна, подписанное между Арменией и ЕС Соглашение о расширенном и всеобъемлющем партнерстве открыло новую страницу в отношениях РА и ЕС.
Ара Баблоян выразил удовлетворение по поводу интегрирования Армении в некоторые программы Чехии, направленные на развитие и преобразование, выразив надежду, что в контексте Соглашение о расширенном и всеобъемлющем партнерстве между Арменией и ЕС Чехия внесет РА в ряд целевых стран.
Относительно армяно-чешских экономических связей Баблоян выразил удовлетворение в связи с их укреплением за последние годы, отметив, что этот потенциал далеко не исчерпан. Он подчеркнул, что Армения надеется на прямые инвестиции чешских бизнесменов в экономику РА.
Спикер НС РА сообщил, что после перемен в правительстве РА назначен сопредседатель межправительственной комиссии по экономике с армянской стороны, и ныне ведется подготовка к четвертому заседанию межправкомиссии.
В свою очередь премьер Чехии отметил важность армяно-чешских отношений. Андрей Бабич представил внутриполитическую ситуацию в своей стране, с удовлетворением отметив стабильный экономический рост.
Андрей Бабич сообщил, что в ЕС происходят динамичные изменения, но есть проблемы, требующие серьезного решения – например, проблема мигрантов.