Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անունից` ի պատիվ ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելի, տրվել է պաշտոնական ընթրիք
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, արարողակարգի համաձայն, երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարները հանդես են եկել փոխադարձ բաժակաճառերով, անդրադարձել հայ-գերմանական հարաբերություններին ու դրանց զարգացման հեռանկարներին:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի բաժակաճառը ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելի պատվին տրված պաշտոնական ընթրիքի ժամանակ
Մեծարգո´ տիկին կանցլեր,
Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո´ նախագահ,
Գերմանիայի դաշնային հանրապետության պատվիրակության հարգելի´ անդամներ,
Հայաստանի Հանրապետության պետական այրեր,
Այսօր հիրավի հիշարժան օր է Հայաստանի և Գերմանիայի հարաբերությունների պատմության համար, որովհետև Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլերը պատմության մեջ առաջին անգամ այցելում է Հայաստանի Հանրապետություն: Հայաստանի մամուլն արդեն հասցրել է այցը որակել որպես պատմական և ես համաձայն եմ այդ որակման հետ: Դրա հետ համաձայն եմ որպես կանխավարկած, բայց հիմա՝ բանակցություններից հետո, համաձայն եմ նաև որպես արդյունք, որովհետև մենք չափազանց կարևոր և արդյունավետ բանակցություններ ունեցանք տիկին կանցլերի հետ: Եվ համոզված եմ, որ հետևողականորեն և սկզբունքորեն մեր բոլոր պայմանավորվածությունները կետ առ կետ իրականություն կդարձնենք, ինչը կնշանակի նոր էջ մեր երկրների հարաբերությունների համար: Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ միջպետական հարաբերություններն այս այցի արդյունքներով հնարավորություն ունեն ամրապնդվել մարդկային հարաբերություններով, որովհետև տիկին կանցլերն իր փորձով և մարդկային հատկանիշներով դրական մթնոլորտ էր ստեղծում և տրամադրում բաց ու անկեղծ խոսակցության: Այդ ոճն առավել արդյունավետ է և առավել հաճելի: Հայաստանի և Գերմանիայի հարաբերությունները մեծ ներուժ ունեն: Այդ ներուժը գալիս է մեր երրորդ հանրապետության պատմության ողջ ընթացքից, նաև ավելի երկարաժամկետ պատմության ընթացքից և ես համոզված եմ, որ մեր կառավարությունն ամեն ինչ կանի, որ մինչ այս եղած պոտենցիալը բազմապատկվի և մենք ունենանք առավել մեծ, առավել տպավորիչ արդյունքներ ու մեր հարաբերությունները զարգանան քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար ոլորտներում: Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ Հայաստանում Գերմանիայի նկատմամբ առանձնահատուկ, էմոցիոնալ և քաղաքական վերաբերմունք է ձևավորվել այն բանից հետո, երբ 2016 թվականի հունիսին Գերմանիայի Բունդեսթագը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձև ընդունեց: Ողբերգական ցնցումների միջով անցնելով, մեր ժողովուրդն այսօր իր ապագայի վերաբերյալ լավատես է առավել քան երբևէ և ես ուրախ եմ, որ տիկին կանցլերը և Գերմանիայի պատվիրակության մեր գործընկերները միանգամից Հայաստանում նկատել են այդ լավատեսությունը և պատրաստակամ են աջակցելու այդ լավատեսությանը, ինչն ինքնին նշանակում է, որ մեր երկրների բարեկամությունը քաղաքական մակարդակում, տնտեսական մակարդակում և մարդկային մակարդակում շարունակելու է խորանալ: Ուզում եմ բաժակ բարձրացնել հայ-գերմանական հարաբերությունների նոր էջի համար, այդ հարաբերությունների մեջ լավատեսության մեծացող պաշարի համար և այն վճռականության համար, որ մենք ունենք մեր երկրների հարաբերություններում նոր էջ բացելու իմաստով: Բարով եք եկել Հայաստանի Հանրապետություն, Հայաստանի Հանրապետությունը սիրով սպասում էր Ձեզ, և հույս ունեմ, որ այդ սիրո և լավատեսության մթնոլորտը մեզ կուղեկցի ոչ միայն Ձեր՝ այստեղ գտնվելու ընթացքում, այլև Ձեր հեռանալուց հետո՝ երկար ու երկար տարիներ, և նոր հիմք կստեղծի մեր փոխադարձ այցելությունների համար, մեր փոխադարձ հարաբերությունների համար և փոխադարձ լավատեսության համար: Շնորհակալ եմ: Կեցցե´ հայ-գերմանական բարեկամությունը:
Անգելա Մերկելի բաժակաճառը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Գերմանիայի կանցլերի պատվին տրված պաշտոնական ընթրիքի ժամանակ
Մեծարգո´ պարոն վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան,
Մեծարգո´ պարոն նախագահ,
Հարգելի´ պատգամավորներ,
Թույլ տվեք իմ և իմ պատվիրակության անունից շնորհակալություն հայտնել այսօր մեզ ցուցաբերված բարձր ընդունելության և ջերմ վերաբերմունքի համար: Ուրախ ենք հյուրընկալվելու մի քաղաքում, որն ունի 2800 տարվա պատմություն և հարուստ է մշակութային և պատմական մեծ պաշարով: Այսօր ես և իմ պատվիրակությունն այցելել ենք Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, որտեղ մեր մտածմունքներն ուղղված են եղել դեպի հայ ժողովրդի մեծ ցավը, որը նա կրել է 1915 թվականին: Ես առիթ ունեցա եղևնի տնկել ծառուղում և տպավորված ենք Ծիծեռնակաբերդ ունեցած մեր այցից: Հուսով եմ, որ Հայաստանը նայում է դեպի ապագա և դրա վառ ապացույցներից մեկն իմ՝ «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն այցելությունն էր, որտեղ շփվեցի երեխաների հետ: Գարնան ամիսներին մենք ուշադրությամբ հետևում էինք Հայաստանում ծավալվող իրադարձություններին, հետևում էինք, թե ինչպես են Հայաստանի քաղաքացիները, հատկապես երիտասարդները վճռականորեն տրամադրված խաղաղ ցույցերի միջոցով իրականացնելու և արտահայտելու իրենց քաղաքական կամքը: Մենք՝ Գերմանիայի Դաշնային կառավարության ներկայացուցիչներս, պատգամավորները, պատվիրակության տնտեսական ոլորտի ներկայացուցիչները և առհասարակ գերմանական կողմը ցանկանում է ձեզ ուղեկից լինել այդ խիզախ փոփոխությունների ճանապարհին և ցանկանում է աջակից գործընկեր լինել հայաստանյան հետագա զարգացումների ուղղությամբ: Մենք գիտենք, թե որքան են մարդիկ սիրում խոսել, բայց մենք երկուստեք կարևորեցինք գործը և այսօր մեր առանձին հանդիպման ընթացքում մեզ հաջողվեց ուղենշել և որոշակիացնել այն բոլոր ոլորտները, կետերը, որտեղ մենք կարող ենք ավելի խորացված համագործակցել միմյանց հետ: Մենք կարող ենք հաջողությամբ շարունակել խորացնել համագործակցությունը կրթության, գիտահետազոտական, տնտեսական և բազմաթիվ այլ ոլորտներում: Գերմանիան կարող է Հայաստանին աջակցություն ցուցաբերել նաև Եվրամիության հետ կնքված Համապարփակևընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրն արդյունավետ կիրարկելու ճանապարհին: Եվ որպեսզի մենք չմոռանանք մեր պայմանավորվածությունների մասին՝ ես Ձեզ՝ պարոն վարչապետ, հրավիրեցի հյուրընկալվել Գերմանիայում, որպեսզի կարողանանք արձանագրել ձեռքբերված առաջընթացը և շարունակել աշխատել հետագա զարգացման ուղղությամբ: Ուստի թույլ տվեք, հայտնելով իմ գոհունակությունը, բաժակ բարձրացնել և խմել հայ-գերմանական բարեկամության, հայ-գերմանական համագործակցության հետագա զարգացման համար:

Official dinner given in honor of German Chancellor Angela Merkel on behalf of Armenia’s PM
YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. Official dinner on behalf of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in honor of German Chancellor Angela Merkel, who arrived in Armenia on an official visit, was given at the PM’s residence on August 24, the government told Armenpress.
The heads of the government of the two countries delivered toasts touching upon the Armenian-German relations and their development prospects.
Armenian PM’s toast during the official dinner:
“Dear Mrs. Chancellor,
Dear Mr. President of the Republic of Armenia,
Dear members of the German delegation,
State officials of the Republic of Armenia,
Today it’s truly a memorable day for the history of the relations between Armenia and Germany since the Chancellor of the Federal Republic of Germany is visiting the Republic of Armenia for the first time in history. The Armenian media already managed to call this visit historical and I agree with this. I agree with this as a presumption, but now, after the talks, I agree with this as a result since we held very important and productive talks with Mrs. Chancellor. And I am convinced that we will implement all our agreements consistently which will mean a new page for the relations of our countries. Nevertheless, I think based on the results of this visit the inter-state relations have an opportunity to strengthen with human relations since Mrs. Chancellor with her human characteristics and experience was creating a positive atmosphere and contributed to an open and sincere talk. This style is more effective and pleasant. The relations of Armenia and Germany have great potential. This potential comes from the whole process of history of our third Republic, as well as the process of more long-term history, and I am confident that our government will do everything to multiply the existing potential, so that we will have greater, more tangible results and our relations will develop in political, economic and humanitarian sectors. I want to specifically state that a unique, emotional and political attitude has been formed in Armenia towards Germany especially after the adoption of the resolution on the recognition of the Armenian Genocide by the Bundestag in June 2016. Passing through tragic shocks, our people are more than optimistic towards their future, and I am happy that Mrs. Chancellor and our partners of the German delegation immediately noticed that optimism in Armenia and are ready to support that optimism which already means that the friendship of our countries will continue deepening at political, economic and humanitarian levels. I want to deliver a toast for the new page of the Armenian-German relations, the growing volume of optimism in these relations and the determination we have in terms of opening a new page in our relations. Welcome to Armenia! The Republic of Armenia was waiting for you with pleasure, and I hope that atmosphere of love and optimism will accompany us not only during your visit here, but also after your departure, for quite a long time, and will create a new base for our mutual visits, mutual relations and mutual optimism. Thank you. Long live the Armenian-German friendship!
German Chancellor Angela Merkel’s toast at the official dinner:
“Dear Mr. Prime Minister Nikol Pashinyan,
Let me thank you on behalf of me and my delegation for today’s high reception and warm attitude. We are happy to be hosted in a city with 2800-year-old history which is rich in great cultural and historical resources. Today I and my delegation visited the Tsitsernakaberd Memorial where our thoughts were directed towards the great pain of the Armenian people who faced it in 1915. I had a chance to plant a fir tree in the park, and we are impressed with our visit to Tsitsernakaberd. I hope Armenia looks to the future, one of the vivid evidences of which was my visit to the TUMO Center for Creative Technologies where I talked to the kids. During spring months we were carefully following the events in Armenia, how the citizens of Armenia, especially the youth were decisively implementing and expressing their political will through peaceful protests. We, the representatives of the German Federal government, the MPs, the delegation’s representatives of the economic sector and the German side in general would like to accompany you on this path of courageous changes and be a supporting partner in the further Armenian developments. We know how much people like to talk, but we both attached importance to the work and today during our private meeting we managed to outline and determine all sectors, points where we can conduct a deeper cooperation with each other. We can successfully continue to deepening the cooperation in educational, scientific-research, economic and numerous other fields. Germany can provide assistance to Armenia on the effective implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed with the European Union. And in order not to forget about our agreements, I invited you, Mr. Prime Minister, to be hosted in Germany so that we can record the progress and continue working for further development. Therefore, by expressing my satisfaction, let me deliver a toast for the further development of the Armenian-German friendship, the Armenian-German cooperation.