ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն ուղերձ է հղել եզդիների ցեղասպանության չորրորդ տարելիցի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի եզդիներն օգոստոսի 3-ին հարգանքի տուրք են մատուցում 2014 թվականի այդ օրը Իրաքում ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինների կողմից գազանաբար սպանված հազարավոր եզդիների հիշատակին: Այդ կապակցությամբ օգոստոսի 3-ին Երեւանի Օղակաձեւ զբոսայգում՝ եզդի ժողովրդի անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ էին հավաքվել եզդիական համայնքի, հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, օրվա կապակցությամբ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի ուղերձը հավաքի մասնակիցներին ներկայացրել է խորհրդարանի պատգամավոր Ռուստամ Մախմուդյանը: Ուղերձում ասվում է.
«Սիրելի եզդիներ, հարգելի ներկաներ, այսօր եւս մեկ անգամ գլուխ ենք խոնարհում ահաբեկչական խմբավորումների վերահսկողության ներքո գտնվող Իրաքի Հանրապետության տարածքներում եզդի ժողովրդի նկատմամբ 2014 թվականին իրականացված ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի առջեւ: Այդ հրեշավոր հանցագործության չորրորդ տարելիցի օրը հայ ժողովուրդը եւ Հայաստանի իշխանությունները ոչ միայն զորակցություն են հայտնում եղբայր եզդի ժողովրդին, այլեւ վերահաստատում են իրենց վճռականությունը` շարունակելու պայքարը ցեղասպանությունների դատապարտման ու կանխարգելման համար:
Սարսափելի է, բայց Հայոց ցեղասպանությունից հազիվ մեկ դար անց մի ողջ ժողովուրդ կիսեց արեւմտահայության ճակատագիրը եւ իր պատմական հայրենիքում ազգային ու կրոնական պատկանելության համար ենթարկվեց կոտորածների ու տեղահանության, ինչպես 1915 թվականին, երբ Օսմանյան կայսրությունում դատարկվում էին Վասպուրականի, Էրզրումի, Մուշի, Կարսի եւ մյուս նահանգների եզդիական բնակավայրերը:
Մենք նույն ճակատագիրն ենք ունեցել` միասին հայրենիք ենք կորցրել, 1918-ի մայիսին Սարդարապատում ու Բաշ-Ապարանում հայրենիք ենք պաշտպանել ու կրկին Հայաստան կերտել: Այն մեր ընդհանուր տունն է, ուր բոլոր պայմաններն ստեղծվել են եզդիների եւ Հայաստանում բնակվող մյուս ժողովուրդների բարօրության, զարգացման եւ ազգային ու մշակութային ինքնության պահպանման համար:
Ըստ այդմ, 2014 թվականին եզդի ժողովրդին պատուհասած դժբախտությանն առաջիններից մեկն արձագանքեց Հայաստանը եւ աշխարհի ամենաբարձր ատյաններում պահանջեց գործուն քայլեր ձեռնարկել մարդկության դեմ ուղղված այս հանցագործությունը դադարեցնելու համար:
Իսկ Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանը 2018 թվականի հունվարի 16-ին ճանաչեց այն որպես ցեղասպանություն եւ իր համերաշխությունը հայտնելով եզդի ժողովրդին` պահանջեց միջազգային կառուցակարգերի միջոցով հետապնդել ու հետաքննել կատարված հանցագործությունները, պատասխանատվության ենթարկել միջազգային հանցագործություններ կատարած անձանց:
Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի եւ անձամբ իմ անունից զորակցություն եմ հայտնում ողջ եզդի ժողովրդին, կիսում ձեր վիշտը եւ խոնարհվում հազարավոր անմեղ զոհերի հիշատակի առջեւ:
Լիահույս եմ, որ հակառակ բոլոր փորձություններին` եզդի ժողովուրդը շարունակելուէ ապրել, զարգանալ եւ արարել»:

Speaker of Parliament of Armenia addresses message on 4th anniversary of Yazidi genocide
YEREVAN, AUGUST 3, ARMENPRESS. On August 3 the Yazidis across the world pay tribute to the memory of thousands of Yazidis brutally killed by the Islamic State terrorist groups in Iraq in 2014.
On this occasion, Speaker of the Parliament of Armenia Ara Babloyan addressed a message which runs as follows:
“Dear Yazidis, today we once again bow to commemorate the innocent victims of the 2014 genocide committed against the Yazidi people in the territories of Iraq under the control of terrorist groups. On the day of 4th anniversary of that terrible crime, the Armenian people and leadership not only extend support to the brotherly Yazidi people, but also reaffirm their commitment to fight for condemning and preventing genocides.
It’s terrible, but a century later after the Armenian Genocide, an entire nation shared the fate of the Western-Armenians and was subject to massacres and deportations in their historical homeland due to national and religious belonging, like in 1915 when the Yazidi settlements of Vaspurakan, Erzurum, Mush, Kars and other provinces were abandoned in the Ottoman Empire.
We had the same fate, together lost a homeland, defended a homeland in Sardarapart, Bash-Aparan in May 1918 and again created Armenia. It’s our common home where all conditions exist for the welfare, development and protection of national and cultural identity of the Yazidi people and other nations living in Armenia.
That’s why Armenia was first to react the 2014 tragedy of the Yazidi people and urged in different platforms to take steps to stop this crime against humanity.
The Parliament of the Republic of Armenia recognized it as a genocide on January 16, 2018 and expressed solidarity to the Yazidi people, urged to investigate the crimes through international procedures, hold the perpetrators of international crimes accountable.
On behalf of the Parliament of Armenia and personally myself I express support to the whole Yazidi people, share your grief and bow before the memory of thousands of innocent victims.