Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը բողոքարկվելու է. փաստաբանը վստահ է, որ գործը կկարճվի
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման որոշումը նրա գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը համարում է ապօրինի: Հրավիրված ասուլիսում Սողոմոնյանն իր անհամաձայնությունը հայտնեց Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքների կապակցությամբ և նշեց, որ պահանջում են անհապաղ ազատ արձակել նրան, փոխել խափանման միջոցը: «Մենք անպայման բողոքարկելու ենք մեղադրանքը և հարուցված քրեական գործերը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Սողոմոնյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Ռուբեն Սահակյանը մանրամասներ ներկայացրեց հարցաքննության պրոցեսից և հարուցված քրեական գործի քննությունից: «Լավ ծանոթ չեմ դատարանի կողմից կայացրած որոշմանը, քանի որ ուշ ժամի ենք ստացել որոշումը, այն բավականին ծավալուն է և չեմ հասցրել ծանոթանալ, ժամանակը չի ներել: Խնդրում եմ, որ չտաք հարցեր, որոնց պատասխանը մեզ կդրդի խախտել այն ստորագրությունը, որ մենք տվել ենք՝ չհրապարակել քննության տվյալները», ասաց Սահակյանը:
Նա ընդգծեց, որ իրենց համար որպես ելակետ հանդիսանալու է ՀՔԾ-ի՝ հուլիսի 3-ի հաղորդագրությունը: «Ուսումնասիրեք, արդյոք բովանդակային առումով այդ հաղորդագրությունն ու առաջադրված մեղադրանքը նման են: Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել հուլիսի 26-ին՝ նա հրավիրված էր որպես վկա, բայց հենց առաջին իսկ պահից որոշել են մեղադրանք առաջադրել և հարցաքննել որպես մեղադրյալ: Իմ պրակտիկայում նման դեպք եղել է, ինձ էլ են մեղադրանք առաջադրել՝ հետո կարճել: Վստահ եմ, որ այս գործով ևս այդպես կլինի»,- ասաց Սահակյանը:
Նա նշեց, որ Քոչարյանը ցուցմունք չի տվել, թեև պատրաստվել էր դրան, քանի որ ՀՔԾ-ն որոշել էր միանգամից մեղադրանք առաջադրել: «Անկեղծ ասած՝ կարծում էի, որ կկալանավորեն, չէի կասկածում: Նկատեցի, որ հարցաքննության սենյակում գտնվում էին մարդիկ, որոնք մեկից ավելին էին, նրանցից մեկը վերցրեց Քոչարյանի փոքրիկ ցուցմունքը, ընդամենը 17-18 տող և դուրս եկավ սենյակից: Մի քանի րոպեից վերադարձավ և բերեց որոշում՝ խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին»,- ասաց նա:
Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ կալանքի միջնորդությունը բավարարելու դատական նիստի մասին ծանուցագիր ինքը ստացել է ժամը 21:35-ին որտեղ նշված է եղել, որ նիստը նշանակվել է 22:00-ին: Սահակյանի խոսքով՝ Ռոբերտ Քոչարյանին, սակայն, ծանուցագիր չի ուղարկվել. նա տարօրինակ համարեց դատական նիստը կարճ ժամանակում անցկացնելը, քանի որ փաստաբաններին գոնե մեկ օր ժամանակ էր պետք բոլոր նյութերին ծանոթանալու ու պաշտպանություն կազմակերպելու համար:

Charges against ex-President Kocharyan to be appealed, attorney says
YEREVAN, JULY 28, ARMENPRESS. Viktor Soghomonyan, head of the Office of 2nd President of Armenia Robert Kocharyan, considers the court’s decision to remand Kocharyan into custody as illegal, reports Armenpress.
During a press conference on July 28, Viktor Soghomonyan said he doesn’t agree with the charges brought against Kocharyan and stated that they urge to immediately release him. “We are going to appeal the charges and the criminal proceedings”, he said.
Kocharyan’s attorney Ruben Sahakyan presented details from the questioning process and the investigation. “I am not well familiar with the court’s decision as we received it late, it’s quite extensive and I didn’t manage to get acquainted with it due to lack of time. I ask you not to ask questions the responses of which will force us to violate the signature we gave not to publicize the investigation data”, Sahakyan said.
He stated that the July 3 statement of the Special Investigative Service will be a starting point for them. “You can examine it and see whether that statement and the charges pressed are similar in terms of content. Kocharyan has been charged on July 26, he was invited for questioning as a witness, but from the first moment they made a decision to launch charges against him. There has been a similar case in my practice, I have also been charged, then the case was dropped. I am confident that similar will happen to this case”, Sahakyan said.
He informed that Kocharyan didn’t testify, although was ready for that as the SIS made a decision to launch charges. “Frankly, I thought they would remand him into custody, I didn’t doubt. I noticed that there were several persons in the questioning room, one of them took Kocharyan’s small testimony, just 17-18 lines and left the room. Several minutes later he came back with a decision on remanding him into custody”, he said.
He also considered strange conducting the court hearing within such a short period of time, since the attorneys usually need at least a day to examine all materials and organize defense.