Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը բողոքարկվելու է. փաստաբանը վստահ է, որ գործը կկարճվի
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման որոշումը նրա գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը համարում է ապօրինի: Հրավիրված ասուլիսում Սողոմոնյանն իր անհամաձայնությունը հայտնեց Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքների կապակցությամբ և նշեց, որ պահանջում են անհապաղ ազատ արձակել նրան, փոխել խափանման միջոցը: «Մենք անպայման բողոքարկելու ենք մեղադրանքը և հարուցված քրեական գործերը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Սողոմոնյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Ռուբեն Սահակյանը մանրամասներ ներկայացրեց հարցաքննության պրոցեսից և հարուցված քրեական գործի քննությունից: «Լավ ծանոթ չեմ դատարանի կողմից կայացրած որոշմանը, քանի որ ուշ ժամի ենք ստացել որոշումը, այն բավականին ծավալուն է և չեմ հասցրել ծանոթանալ, ժամանակը չի ներել: Խնդրում եմ, որ չտաք հարցեր, որոնց պատասխանը մեզ կդրդի խախտել այն ստորագրությունը, որ մենք տվել ենք՝ չհրապարակել քննության տվյալները», ասաց Սահակյանը:
Նա ընդգծեց, որ իրենց համար որպես ելակետ հանդիսանալու է ՀՔԾ-ի՝ հուլիսի 3-ի հաղորդագրությունը: «Ուսումնասիրեք, արդյոք բովանդակային առումով այդ հաղորդագրությունն ու առաջադրված մեղադրանքը նման են: Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել հուլիսի 26-ին՝ նա հրավիրված էր որպես վկա, բայց հենց առաջին իսկ պահից որոշել են մեղադրանք առաջադրել և հարցաքննել որպես մեղադրյալ: Իմ պրակտիկայում նման դեպք եղել է, ինձ էլ են մեղադրանք առաջադրել՝ հետո կարճել: Վստահ եմ, որ այս գործով ևս այդպես կլինի»,- ասաց Սահակյանը:
Նա նշեց, որ Քոչարյանը ցուցմունք չի տվել, թեև պատրաստվել էր դրան, քանի որ ՀՔԾ-ն որոշել էր միանգամից մեղադրանք առաջադրել: «Անկեղծ ասած՝ կարծում էի, որ կկալանավորեն, չէի կասկածում: Նկատեցի, որ հարցաքննության սենյակում գտնվում էին մարդիկ, որոնք մեկից ավելին էին, նրանցից մեկը վերցրեց Քոչարյանի փոքրիկ ցուցմունքը, ընդամենը 17-18 տող և դուրս եկավ սենյակից: Մի քանի րոպեից վերադարձավ և բերեց որոշում՝ խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին»,- ասաց նա:
Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ կալանքի միջնորդությունը բավարարելու դատական նիստի մասին ծանուցագիր ինքը ստացել է ժամը 21:35-ին որտեղ նշված է եղել, որ նիստը նշանակվել է 22:00-ին: Սահակյանի խոսքով՝ Ռոբերտ Քոչարյանին, սակայն, ծանուցագիր չի ուղարկվել. նա տարօրինակ համարեց դատական նիստը կարճ ժամանակում անցկացնելը, քանի որ փաստաբաններին գոնե մեկ օր ժամանակ էր պետք բոլոր նյութերին ծանոթանալու ու պաշտպանություն կազմակերպելու համար:

Выдвинутое против Роберта Кочаряна обвинение будет обжаловано — адвокат уверен, что дело будет прекращено
Выдвинутое  против  Роберта  Кочаряна  обвинение  будет обжаловано — адвокат уверен, что дело будет прекращено
Руководитель офиса Роберта Кочаряна Виктор Согомонян считает решение о его аресте незаконным. На пресс-конференции Согомонян выразил несогласие с выдвинутыми Кочаряну обвинениями и отметил, что требует его немедленного освобождения и изменения меры пресечения. «Мы обязательно обжалуем выдвинутое обвинение и возбуждение уголовного дела», - как передает Арменпресс, сказал Согомонян.
Адвокат Кочаряна Рубен Саакян представил подробности уголовного дела и допроса. «Я не очень хорошо знаком с решением суда, поскольку получили его в позднее время, оно довольно объемное и не было времени детально ознакомиться с ним. Прошу не задавать вопросов, ответ на которые заставит нас нарушить подписанное нами условие – не публиковать данные следствия», - сказал Саакян.
Он подчеркнул, что в качестве основы взято сообщение ССС от 3 июля. «Мы изучим, соответствуют ли в содержательном плане это сообщение и выдвинутое обвинение. Кочаряну выдвинуто обвинение 26 июля – он был вызван в качестве свидетеля, но с певых же минут решили выдвинуть обвинение и допросить как обвиняемого. Подобный случай в моей практике был – мне тоже предъявляли обвинение, потом сняли. Уверен, что и в этом деле будет так», - сказал Саакян.
Он отметил, что Кочарян не дал показаний, хотя и был готов к этому, поскольку ССС решила сразу же предъявить обвинение. «Честно говоря, я думал, что арестуют. Я заметил, что в комнате для допроса были люди – более одного. Один из них взял у Кочаряна небольшое показание – всего 17-18 строк, и вышел из комнаты. Через пару минут он вернулся и принес решение об избрании ареста в качестве меры пресечения», - сказал он.
Адвокат сообщил, что решение суда об аресте он получил в 21:35 часов, и в нем сообщалось, что заседание назначено на 22:00 часов. По его словам, Роберту Кочаряну извещение не было отправлено. Адвокат считает странным проведение заседания суда в столь короткое время, поскольку адвокатам нужен по крайней мере день на ознакомление с материалами дела и организацией защиты.