Խորհրդարանը պահանջատեր է լինելու կառավարությունից ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կիրարկման հարցում. Աշոտյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հուլիսի 23-ին հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Քրիստոֆ Փլոսի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Կոնրադ Ադենաուեր հիմնարդամի Քաղաքական երկխոսություն Հարավային Կովկաս տարածաշրջանային ծրագրի ղեկավար Թոմաս Շրապելը, ինչպես նաեւ հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Լիանա Մարուքյանը:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է խորհրդարանների միջեւ առկա հարաբերությունների զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են երկու երկրների միջեւ տնտեսական զարգացման հեռանկարներին: Գերմանացի խորհրդարանականը նշել է, որ Գերմանիայում կա հետաքրքրվածություն Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հետ կավպած եւ այս առնչությամբ կարեւորել է ներդրումային անվտանգության ապահովումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, ինչի հետ կապված հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ այն նախկին իշխանությունների արտաքին քաղաքականության ձեռքբերումն է, եւ խորհրդարանը պահանջատեր է լինելու Կառավարությունից ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի իրականացման հետ կապված:
Արմեն Աշոտյանը հույս է հայտնել, որ Գերմանիայի խորհրդարանը եւս շուտով կհամալրի համաձայնագիրը վավերացրած երկրների շարքը:
Արտաքին եւ անվտանգային քաղաքականությունների հիմնահարցերի հետ կապված հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը շարունակելու է նախորդ իշխանությունների որդեգրած քաղաքականությունը՝ փորձելով անել հնարավորը կառուցելու իր արտաքին քաղաքականությունը ոչ թե աշխարհաքաղաքական դերակատարների շահերի հակադրման, այլ համադրման սկզբունքի վրա:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստանում տեղի ունեցող վերջին գործընթացներին, քննարկվել են ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների հետ կապված հարցեր: Արմեն Աշոտյանն ԸՕ բարեփոխումների գործընթացում կարեւորել է ընտրական բարեփոխումների կայացումը քաղաքական լայն համաձայնությամբ, հանրային ներգրավվածությամբ եւ միջազգային չափանիշների, մասնավորապես Վենետիկի հանձնաժողովի ու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկությունների հիման վրա:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ անկախ նրանից, թե Հայաստանում ինչպիսի ներքաղաքական զարգացումներ են ընթանում, անվտանգային եւ արտաքին քաղաքակական հարցերում անգամ հակառակ բեւեռներում գտնվող քաղաքական ուժերը փորձելու են անել հնարավորը՝ Հայաստանի պետական շահի խթանման համար:

А.Ашотян: «Парламент будет требователен к правительству в реализации Соглашения РА – ЕС»
23 июля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян встретился с депутатом Бундестага ФРГ Кристофом Плосом. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
На встрече присутствовалируководитель региональной программы “Политический диалог: Южный Кавказ” Томас Шрапел и руководитель Армянского филиала Л.Марукян.
Приветствуя гостей в НС, А.Ашотян подчеркнул важность развития существующих между парламентами связей.
В ходе встречи стороны обратились к перспективам экономического развития между двумя странами. Немецкий парламентарий, отметив явный интерес в Германии к вложению инвестиций в Армении, в этом русле подчеркнул важность обеспечения инвестиционной безопасности.
Собеседники коснулись также Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА - ЕС, в связи с которым председатель комиссии подчеркнул, что документ – внешнеполитическое достижение прежних властей, и парламент будет требователен к правительству относительно реализации Соглашения РА - ЕС.
А.Ашотян выразил надежду, что парламент Германии также вскоре пополнит ряд стран, ратифицировавших Соглашение.
В связи с проблемами внешней политики и политики безопасности председатель комиссии отметил, что Армения будет продолжать проводимую прежними властями политику, пытаясь делать возможное для ведения своей внешней политики по принципу совмещения, а не противопоставления интересов геополитических акторов.
Затронуты также последние процессыв Армении, обсуждены вопросы реформ избирательного законодательства. Г-н Ашотян в процессе реформ ИК выделил становление избирательных преобразований на базе широкого политического консенсуса, вовлечения гражданского общества и международных стандартов, в частности предложений Венецианской комиссии и БДИПЧ/ОБСЕ.
Председатель комиссии отметил, что, независимо от проходящих в Армении внутриполитических развитий, в вопросах безопасности и внешней политики даже находящиеся на разных полюсах политические силы попытаются сделать все возможное для соблюдения государственных интересов Армении.